Header

banner_top

27/03 (ΕΦΗΒ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 86-57

ef2324panig

Στον τελικό του πρωταθλήματος εφήβων (2006+) προκρίθηκε ο ΒΑΟΛ Χίου, μετά την εντός έδρας νίκη του επί των αξιόμαχων ΙΩΝΩΝ με 86-57 (τους 86π. είχαν ...στοχεύσει σήμερα και τα 2 μας τμήματα...), που έγραψε το 3-0 στον ημιτελικό (2-0 από την κανονική δικαίωμα) και έδωσε το δικαίωμα στους πρωταθλητές να υπερασπιστούν τον τίτλο τους στον τελικό με τον ΦΟΒ, με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες και το σκορ μεταξύ των 2 μονομάχων να είναι στο 1-1 από την κανονική περίοδο. Με σύνθεση ανάγκης που περιελάμβανε 8 παμπαίδες παρατάχθηκε ο ΒΑΟΛ γεγονός που αποσυντόνισε την ομάδα του Γιώργου Σκυριώτη, σήμερα, στο ξεκίνημα του ματς, με το Α΄ δεκάλεπτο να τελειώνει με 15-21 υπέρ των φιλοξενουμένων. Στη συνέχεια ο Βούρειος βρήκε τα πατήματά του, πήρε προβάδισμα στο σκορ, δεν το έχασε ποτέ και στην τελευταία περίοδο άνοιξε και τη διαφορά μέχρι το τελικό 52-86. Δύο σούπερ παμπαίδες (2009), οι Φώτης Μηλιάδης (με 3 τρίποντα) και Ζαννής Τσιμούνης (με 2 τρίποντα) οδήγησαν με 18π. έκαστος, το σκορ για τους νικητές. Από κοντά ο "μεγάλος" Γιώργος Γεόμελος (2007) με 15(1), ενώ το καρέ των σκόρερ έκλεισε ένας ακόμα παμπαίδας ο Δημήτρης Σκυριώτης (2009) με 10π. Πολύ καλή προσπάθεια και παρουσία από όλα τα παιδιά που χρισημοποίησε σήμερα ο κόουτς, με το καθένα ξεχωριστά να έχει τη δική του σημαντική συνεισφορά στη νίκη - πρόκριση. Από τους μαχητικούς ΙΩΝΕΣ που βοήθησαν ώστε να γίνει ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, καλύτεροι ήταν οι Μαυρίκος (25(1)), Νταλιάνης (12π.) και Μακκάς (11(1)). Πλέον ο ΒΑΟΛ στρέφει την προσοχή του στον πρώτο τελικό των play-offs της κατηγορίας εφήβων, που θα γίνει αύριο Πέμπτη 28/3, στις 21:30, στο Βούρειο με τον ΦΟΒ τυπικά γηπεδούχο και το σκορ στο 1-1 όπως ξαναείπαμε... Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους προπονητές και τους εφόρους που έφεραν μέχρι εδώ τους πρωταθλητές και πλέον στροφή και συγκέντρωση στους τελικούς ώστε να υπερνικήσουμε τις κακοδαιμονίες, τις αρώστιες και τους τραυματισμούς και να διεκδικήσουμε, απέναντι σε έναν άξιο φιναλίστ, το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...

Διαιτητές: Πουλάκης - Μασσάς.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 33-29, 55-44, 86-57.

ΒΑΟΛ Χίου (Σκυριώτης - Συμιακάκης) Καραμαούνας 2, Γεωργουλόπουλος, Τσιμούνης 18(2), Στείρος 6, Μηλιάδης 18(3), Διμινίκος, Πιπινιάς 2, Σταυρ. Αλούρδας 7, Γιαννούτσος 8, Γεόμελος 15(1), Σπυρέλλης, Σκυριώτης 10.

ΙΩΝΕΣ (Γαλάτουλας) Ρισκάκης 4(1), Αναστασάκης, Μπερέτας 5(1), Γιαλιάς, Σπορδίλης, Δημητρακόπουλος, Δουκάκης, Μαυρίκος 25(1), Νταλιάνης 12, Μακκάς 11(1), Γιάνκου.