17/03 (ΕΦΗΒ) ΦΟΒ - ΒΑΟΛ 73-59

ef2324panig

Στη 2η θέση, στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος εφήβων (2006+), τερμάτισε ο ΒΑΟΛ Χίου, μετά τη σημερινή (17/03) ήττα του από τον ΦΟΒ (73-39), καθώς πέρα από τους 2 βαθμούς, η ομάδα του Βροντάδου κάλυψε και το -9 με το οποίο είχε ηττηθεί στον Α΄ Γύρο. Οι αθλητές του Πέτρου Συμιακάκη, παρά την προσπάθειά τους, παρουσίασαν αρκετά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους κυρίως στην άμυνα, όπου δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στους αρκετούς αθλητές των τυπικά γηπεδούχων που βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα. Το παιχνίδι ξεκίνησε ως ντέρμπι με τις 2 ομάδες να εναλλάσονται στο προβάδισμα και τον ΦΟΒ να κλείνει μπροστά το Α΄ δεκάλεπτο με 15-12. Στη συνέχεια ο Βούρειος ανέβασε την απόδοσή του πέρασε μπροστά αλλά και πάλι κάποιες ολιγορίες έφεραν το παιχνίδι στην απόλυτη ισοροπία (35-35 το ημίχρονο) προς τέρψη των φιλάθλων που κατέκλυσαν το Βούρειο. Στην επανάληψη οι πρωταθλητές μπήκαν φουριόζοι και μέσα σε 4 μόλις λεπτά πήραν προβάδισμα 11 πόντων κυρίως χάρη σε αναπάντητους πόντους των Λεωνίδα Μηλιάδη (20(4)), Στελιου Αλούρδα (11π.), Χρήστου Γκλώτσου (10(1)) και Μάριου Αγγελή (9(2)). Αντί όμως να εκμεταλλευθεί το μονέντουμ και να "καθαρίσει" τον αγώνα, ο ΒΑΟΛ υπέπεσε σε σωρεία λαθών σε επίθεση (πολύ κακές επιλογές) και άμυνα (κενά που έδιναν ανενόχλητους πόντους στον αντίπαλο) με αποτέλεσμα μέχρι τη λήξη του 10λέπτου ο Βούρειος όχι μόνο να έχει απωλέσει το +11 αλλά να βρεθεί και στο -3 (52-49)... Στο 4ο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αδικαιολόγητα αγχωμένοι και χωρίς ενέργεια, έχασαν γρήγορα τη συγκέντρωσή τους και δέχθηκαν ένα επί μέρους 21-10 που σφράγισε τη μοίρα του ντέρμπι. Από τους νικητές καλύτεροι ήταν οι Γεωργούλιας (16π.), Γλύκας (15π.) και Παπαδόπουλος (12(2)). Συμπερασματικά ο ΦΟΒ νίκησε δίκαια γεγονός για το οποίο τον συγχαίρουμε. Αναφορικά με εμάς οι (πολλοί) τραυματισμοί και ασθένειες σαφώς και έπαιξαν το ρόλο τους, αλλά δεν ήταν οι κύριες αιτίας της ήττας. Πλέον με το σκορ στο 1-1 οι 2 σημερινοί αντίπαλοι (μετά τον ημιτελικό των Play-offs ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ) θα διεκδικήσουν επί ίσοις όροις τον τίτλο του πρωταθλητή. Μέχρι τότε πρέπει να επανέλθει η συγκέντρωση και η σκληρή δουλειά στην προπόνηση, ώστε με πάθος, πλάνο και ομαδική προσπάθεια να διεκδικήσουμε όσα μας αξίζουν. Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και των 2 ομάδων για το γεμάτο δύναμη και πάθος, αλλά πάντοτε σε αθλητικά πλαίσια, παιχνίδι τους, καλή επιτυχία στη Μικτή Εφήβων της ΤΕ Χίου που σήμερα είχε "αντίπαλους" τα 11 δωδέκατά της... και καλή συνέχεια σε όλους...

Διαιτητές: Μασσάς - Δέδες.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-35, 52-49, 73-59.

ΦΟΒ (Εσκίδης) Παΐδούσης 2, Συκαλάς 6(2), Ισκής, Πουριάζος, Ψύλλος 2, Κουφοδόντης 8(2), Γεωργούλιας 16(1), Παπαδόπουλος 12(2), Μανδηλαράς 10, Χαβιάρας, Γλύκας 15, Παχνός.

ΒΑΟΛ Χίου (Συμιακάκης - Σκυριώτης) Φαφαλιός 1, Σαμωνάς, Κουτσουράκης 4, Αγγελής 9(2), Μηλιάδης 20(4), Ξυνταριανός, Γκλώτσος 10(1), Αλούρδας 11, Σκυριώτης, Γεόμελος 1, Σπυρέλλης 3(1), Στέλλας.