24/02 (ΚΟΡ) ΠΥΡΣΟΣ - ΒΑΟΛ 36-58

ΚΟRAS20232024

Νικηφόρο πέρασμα από το Καμποχώρα για την ομάδα κορασίδων (2008+) του ΒΑΟΛ Χίου, η οποία επικράτησε, σχετικά εύκολα, επί του ΠΥΡΣΟΥ Βερβεράτου με τελικό σκορ 36-58. Τα κορίτσια της Σόνιας Μαρκίς ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα κρατώντας μικρό προβάδισμα στο τέλος της Α΄ περιόδου (06-10). Στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, βρήκαν λύσεις στην επίθεση, με τις γηπεδούχες να αντισκτέκονται σθεναρά μειώνοντας σε 18-26 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Η επανάληψη κύλησε με τον ΒΑΟΛ να κρατά διψήφια διαφορά πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο τελικό +22. Σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των κοριτσιών του Βούρειου καθώς δεν έλειψαν οι όμορφες προσπάθειες αλλά και κάποιες επιπολαιότητες... Τρίτωσε το κακό με τους τραυματισμούς το τρέχον διήμερο, καθώς στα τελευταία λεπτά διάστρεμμα υπέστη η Νικολέττα Τσιμπούκα (6π.) στην οποία ευχόμαστε ολόψυχα περαστικά !!! Η Εύη Τακτικού (19π.), η Μαρία Πατεράκη (10π.) και η Μαρία Πιπινιά (7π.) ήταν οι παραγωγικότερες για τις φιλοξενούμενες, με όλα τα κορίτσια να κάνουν την δίκη τους προσπάθεια προσφέροντας ισότιμα στο τελικό θετικό αποτέλεσμα. Από τον βελτιωμένο και ανταγωνιστικό ΠΥΡΣΟ ξεχώρισε η Μανωλάκη με 11π. Μπράβο στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον όμορφο αγώνα τους και καλή συνέχεια σε όλες...

Διαιτητές: Λουκαράκης - Κοτσία.

Τα δεκάλεπτα: 06-10, 18-26, 24-35, 36-58.

ΠΥΡΣΟΣ Βερβεράτου (Παπανελοπούλου - Σπανολιού) Μπογή 7, Τερνόβα 6, Μανωλάκη 11, Ζαούδη, Καρνουπάκη 2, Ψαρούδη 2, Γιαννούμη, Μαμαλάδη 2, Πούγουνα, Αργυρούδη 4, Μπενοβία 2.

ΒΑΟΛ Χίου (Μαρκίς) Τσιμπούκα 6, Ποδαρά, Σπάρταλη 2, Τακτικού 19, Πολυχρόνη 6, Γεομέλου, Πατεράκη 10, Πιπινιά 7, Αξιώτη, Χατζηλάμπρου, Κουσκουσάκη 6, Σπανού 2.