18/11 (ΓΥΝ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 44-68

vaol2324gyn

Νικηφόρο πέρασμα από το Κλειστό για την ομάδα Γυναικών του ΒΑΟΛ Χίου η οποία επικράτησε του μαχητικού ΑΙΓΕΑ με σκορ 44-68, νίκη που την διατήρησε μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος. Τα κορίτσια του Γιάννη Σαμιώτη μετά από ένα μέτριο 1ο δεκάλεπτο (12-12), βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και με κύριο όπλο την πιεστική άμυνα πήραν μια διαφορά 10π. (20-30) μέχρι την ανάπαυλα. Η καλή εικόνα των νταμπλούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την άμυνα να αποδίδει καρπούς και το δίδυμο Μαρία Σουλίκα (20(1)) και Ντορίνα Οικονόμου (14(1)) να αναλαμβάνει το κύριο βάρος της επιθετικής παραγωγικότητας των φιλοξενουμένων. Με τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20π., η τελευταία περίοδος δεν μπορούσε παρά να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα με τους 2 κόουτς να μοιράζουν χρόνο συμμετοχής σε όλες τις νεαρές και ταλαντούχες αθλήτριες που είχαν στο σημερινό ρόστερ τους.

2324WBC

Πολύ καλή δουλειά από όλα τα κορίτσια του ΒΑΟΛ, με την "ψηλή" Αγγελική Βουδούρη (2π.) να μαζεύει τα περισσότερα ριμπάουντ, την Βιβή Δερμανλή να πετυχαίνει 8π., την Εβίτα Βαβάκα επίσης 8 και την Σταυρούλα Πατεράκη 7π. με αρκετές ασίστ. Από τον ΑΙΓΕΑ που παρά τον πολύ μικρό μέσο όρο ηλικίας υπήρξε αξιόμαχος αντίπαλος και πάλεψε για το καλύτερο, το σκορ οδήγησε η Καλαφάτη (8(2)) ακολουθούμενη από την Τσέτσερη (7π.) και τη Βυζανιάρη (6(1)). Πολλά μπράβο σε όλα τα κορίτσια που αγωνίστηκαν στον όμορφο σημερινό αγώνα, καλή πρόοδο και καλή συνέχει σε όλους...

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 20-30, 32-49, 44-68.

Διαιτητές: Μασσάς - Δέδες.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμή - Κανελόπουλος) Χαψιά 5, Ξενάκη 1, Μπογή 5(1), Τσέτσερη7, Καλαφάτη 8(2), Φραγκάκη 4, Μπουγιούκα 4, Καλαμάρη, Βυζανιάρη 6(1), Πάφυλα 2, Καλουτά 2, Ζήκα.

ΒΑΟΛ Χίου (Σαμιώτης - Μάρχις) Οικονόμου 14(3), Σουλίκα 20(1), Πρελιά 5(1), Βουδούρη 2, Πατεράκη 7, Βαβάκα 8, Τακτικού, Κουϊμάνη 4, Πατάπη, Δερμανλή 8, Τσιμπούκα 2, Χαβιάρα.