27/05 (ΑΝΔΡ) ΙΩΝΕΣ - ΒΑΟΛ 75-52

202223MEN

Την ήττα με σκορ 75-52 από τους ΙΩΝΕΣ γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου στο προτελευταίο παιχνίδι των ημιτειλικών των play-offs της Α΄ Ανδρών. Με τον τρόπο αυτό η σειρά ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ έφτασε στο 3-3 και πλέον η ομάδα που θα προκριθεί στους τελικούς (όπου περιμένει ο ΝΟΘ) θα κριθεί τελεσίδικα την Δευτέρα 29/5, στις 20:00, στο Βούρειο. Στον σημερινό αγώνα ο Βούρειος εμφανίστηκε με μεγάλη έλειψη ενέργειας, μακριά από το παθιασμένο και γρήγορο παιχνίδι που μας έχει συνηθήσει. Με αχίλλειο πτέρνα την άμυνα (οι υπομονετικοί και εύστοχοι γηπεδούχοι πέτυχαν 44 (έναντι 26) πόντους στο ημίχρονο) ο ΒΑΟΛ βρέθηκε να κυνηγά από την αρχή στο σκορ. Οι βιαστικές επιλογές στην επίθεση και η κακή μέρα κάποιων βασικών ατού της ομάδας του Μανώλη Χατζηλάμπρου έκαναν τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα με το -18 της ανάπαυας να φαίνεται μη αναστρέψιμο. Στη επανάληψη ο ΒΑΟΛ προσπάθησε στο ξεκίνημα να πιέσει για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, (εκεί πέτυχε και το μοναδικό (!) σημερινό τρίποντο) αλλά και πάλι δεν κατάφερε τίποτα ουσιαστικό, με τους γηπεδούχους να διευρύνουν τη διαφορά μέχρι το τελικό 75-52. Ο Στέφανος Ζαχαρίας (13π.) και ο Γιάννης Σαμιώτη (12π.) ήταν οι παραγωγικότεροι σε μια μέτρια βραδιά για όλους. Στον αντίποδα οι ΙΩΝΕΣ είχαν καθοριστικό τον Δημήτρη Καΐτη που πέτυχε 20(2) εκ των οποίων οι 18 στο Α΄ ημίχρονο όταν και κρίθηκε ουσιαστικά το ματς, με τον Μ. Πάρδο να ακολουθεί με 17π. Πλέον τα πιτσιρίκια του ΒΑΟΛ αφήνουν πίσω τους αυτό το κακό ματς και ψάχνοντας τη χαμένη ενέργεια τους στρέφουν το βλέμμα στον τελικό της Δευτέρας όπου, χωρίς το παραμικρό άγχος, θα διεκδικήσουν ότι τους αξίζει, σε ένα ματς που θα οδηγήσει τον νικητή στους τελικούς του φετινούς πρωταθλήματος... Καλή ξεκούραση λοιπόν και ραντεβού στο Βούρειο τη Δευτέρα (29/5) στις 20:00 για την 7η και τελευταία φετινή αναμέτρηση ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ...

Διαιτητές: Πουλάκης - Ντίγκο.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-26, 65-41, 75-52.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός - Γαλάτουλας) Λαμπρινούδης, Σερέπας 2, Σκουφάρας 12(2), Μπρατός 5(1), Νατσικόπουλος, Αλεξάκης 11(1), Μπεκρής 7(1), Χατζηλάμπρου 1, Φαφαλιός, Καΐτης 20(2), Πάρδος 17.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Γκλώτσος 2, Ζαχαρίας 13, Παπαδόπουλος, Αγγελής, Κουτσουράκης, Καρατσιώλης 9, Χατζηλάμπρου 5, Αλούρδας, Πιζάνιας 4, Φίλος 5(1), Σαμιώτης 12, Ξυνταριανός 2.