06/05 (ANΔΡ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 77-87

202223MEN

Την ήττα με σκορ 77-87 από τους ΙΩΝΕΣ, στο κατάμεστο Βούρειο, γνώρισε η ομάδα Ανδρών του ΒΑΟΛ Χίου στο 1ο της παιχνίδι για την ημιτελική φάση των Play-Offs. Με τη νίκη τους αυτή οι ΙΩΝΕΣ μείωσαν σε 2-1 (στις 4 νίκες η πρόκριση στον τελικό) με τη σειρά να μεταφέρεται την Τρίτη (9/5) στο Κλειστό (19:00). Η νεανική ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου, μολονότι προσπάθησε, βρέθηκε μακρυά από τον καλό της εαυτό σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα και δεν κατάφερε να διεκδικήσει με αξιώσεις τη νίκη. Κακό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που ήταν βιαστικοί στην επίθεση και κυρίως πολύ αργοί στην άμυνα με απόλυτα φυσιολογικό το 14-26. Ίδια εικόνα και στη συνέχεια με τα χαμένα ριμπάουντ και την τεράστια μαύρη τρύπα των χαμένων ελεύθερων βολών (ο Βούρειος είχε 49% τη στιγμή που οι αντίπαλοί του 73%) να οδηγούν στο 31-45 της ανάπαυλας. Στην επανάληψη και παρά την πρόσκαιρη μείωση του σκορ, η ψαλίδα άνοιξε κι άλλο με το ζενίθ της διαφοράς να φτάνει στους 17π. Στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟΛ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και με καλή άμυνα και ψυχικά αποθέματα κατάφερε 3 λεπτά πριν τη λήξη να ξαναμπεί στο παιχνίδι κάνοντας το σκορ 73-76. Δυστυχώς όμως κάποια κενά στην άμυνα και κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση δεν επέτρεψαν την επική ολική ανατροπή που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ για να φτάσουμε στο τελικό 77-87 που κρίνεται δίκαιο. Ο Χρήστος Χατζηλάμπρου (30(6)) και ο Γιάννης Σαμιώτης (20(2)) οδήγησαν τους γηπεδούχους ενώ οι Μπεκρής (27(4)) και Καΐτης (23(3)) ήταν οι καλύτεροι για τους ΙΩΝΕΣ οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 11 τρίποντα έναντι 8 του ΒΑΟΛ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας Ανδρών του ΒΑΟΛ στο 2023 (και η 2η φετινή μετά τις 8/10/2022), από την οποία ο Βούρειος πρέπει να δει τα λάθη του, να κρατήσει το καλό διάστημα της 4ης περιόδου και χωρίς το παραμικρό άγχος να πάει την Τρίτη στο Κλειστό για να διεκδικήσει ότι του αξίζει, παίζοντας το μπάσκετ που ξέρει και μπορεί... Μέχρι τότε ενδοσκόπηση των λαθών μας, καλή ξεκούραση στα πιτσιρίκια μας και καλή συνέχεια σε όλους...

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 31-45, 51-62, 77-87.

Διαιτητές: Ντίγκο - Μασσάς.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Γκλώτσος, Ζαχαρίας 9, Αγγελής, Παπαδόπουλος, Μηλιάδης 6, Καρατσιώλης 9, Χατζηλάμπρου 30(6), Αλούρδας, Πιζάνιας, Φίλος 3, Σαμιώτης 20(2), Κουτσουράκης.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός -Γαλάτουλας) Λαμπρινούδης, Σερέπας 7(1), Σκουφάρας 4, Μπρατός 3, Μπεκρής 27(4), Χατζηλάμπρου 4, Αλεξάκης 9(2), Τσίγκας 10, Κυπριωτέλλης, Καΐτης 23(3), Μπόζης.