14/05 (ANΔΡ) ΒΑΟΛ-ΟΜΗΡΟΣ 70-72

Την ήττα με σκορ 70-72 γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου από τον ΟΜΗΡΟ Καλλιμασιάς, το βράδυ του Σαββάτου στο κατάμεστο Βούρειο. Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΟΜΗΡΟΣ μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών με τη συνέχεια να δίνεται την Τετάρτη 18/5, στις 20:00 στα Καμπόχωρα. Βέβαια για να φτάσουμε στο τελικό 70-72 χρειάστηκαν 50 δραματικά λεπτά καθώς ο αγώνας, προς τέρψιν των θεατών κρίθηκε στις λεπτομέρειες της 2ης παράτασης! Ο Βούρειος έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει τον αγώνα στην κανονική του διάρκεια όταν είχε τον έλεγχο του σκορ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ στις παρατάσεις που ακολούθησαν η ομάδα της Καλλιμασιάς πιο τυχερή και κυρίως πιο εύστοχη στις ελεύθερες βολές (πέτυχε 16 στις 22) πήρε τη νίκη. Καθοριστικός τομέας και για τον Βούρειο οι ελεύθερες βολές καθώς πέρα από τις κρίσιμες που απώλεσε, τελείωσε τον αγώνα με 6 στις 17(!). Εκτός από τις ελεύθερες βολές ο ΒΑΟΛ είχε πρόβλημα και στον τομέα των ριμπάουντ και έδωσε απίστευτα πολλές δεύτερες επιθέσεις στον αντίπαλο του, κι όλα αυτά τη στιγμή που με την κόρνα της λήξης του 40λεπτου είχε δεχθεί 55 πόντους αλλά δεν ήταν ο νικητής. 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό είχε η ομάδα του Παντελή Βούλικα με τον Μανώλη Χατζηλάμπρου να πετυχαίνει 16(4) εκ των οποίων μόλις 2 στις 2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα της 2ης παράτασης, τον Χάρη Αλεξανδράκη (13(1)) και τον Δημήτρη Καρανδρέα (13) να ακολουθούν, και τους Παναγιώτη Κωνσταντινάκο (12(2)) και Μιχάλη Σουλίκα (10(2)) να κλείνουν την πεντάδα. Από τον ΟΜΗΡΟ ο Βαγγέλης Τσουρής οδήγησε την ομάδα του με 20(1), μαζί με τον Χρήστο Φουντουλάκο (18(4)) και τον Κώστα Κουϊμτζή (10π.). Αιτίες για τη σημερινή ήττα υπάρχουν πολλές. Αλλά όταν σε μια μέτρια βραδιά σου, χρειάζονται 2 παρατάσεις για να λυγίσεις δεν έχεις παρά να διορθώσεις τα λάθη σου και να πας στη συνέχεια (Τετ. 18/5 - 20:00) με στόχο να παλέψεις για να διευρύνεις το 2-1 με το οποίο είσαι μπροστά. Συγχαρητήρια στον ΟΜΗΡΟ για τη νίκη του σήμερα, μακάρι να δούμε κι άλλους συναρπαστικούς τελικούς.

Διαιτητές: Λουκαράκης - Γιακούμας

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 26-33, 38-43, 55-55, 64-64, 70-72

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Τάγκαλης) Αλεξανδράκης 13(1), Παπαγιαννάκης, Τσιριγώτης, Σουλίκας 10(2), Χιωτέλλης, Αγγελής, Χατζηλάμπρου 16(4), Καλαμάρης, Κωνσταντινάκος 12(2), Τροβάς 6(1), Καρανδρέας 13, Μιχαλιός.

ΟΜΗΡΟΣ Καλλιμασιάς (Μπόλιας - Ζηλανάκης) Τριτάκης, Μοσχούρης 7(1), Αλεξάκης, Φεγκουδάκης 2, Κουϊμτζής 10, Μακρίδης 2, Τσουρής 20(1), Δοντάς, Φουντουλάκος 18(4), Μενδώνης 9, Βέρδης 2.