Header

banner_top

26/01 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ-ΧΒΑ 73-69 (62-62)

menfoto1920

Τεράστια νίκη και ταυτόχρονα ανάσα ζωής για τον ΒΑΟΛ Χίου ο οποίος επικράτησε του ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ Χαλκίδας (ΧΒΑ) με 73-69 στην παράταση μέσα σε ένα "φλεγόμενο" Κλειστό. Οι αθλητές του Παντελή Βούλικα, πήραν με καρδιά τη σπουδαία νίκη και έφτασαν με τον τρόπο αυτό στις 4 τη φετινή συγκομιδή ξεκινώντας ιδανικά τον 2ο Γύρο και σκορπώντας ταυτόχρονα χαμόγελα αισιοδοξίας, έστω κι αν η "σωτηρία" έχει πολύ δρόμο ακόμα... Για να κερδίσει τον σημερινό "τελικό" ο Βούρειος χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης όπου "ξόρκισε" την καταστροφική του αστοχία στις ελεύθερες βολές και βρίσκοντας μεγάλα σουτ έφτασε δίκαια στην επικράτηση, παρά τις "αυτοκτονικές" του τάσεις... Ο αγώνας ξεκίνησε με τους 2 αντιπάλους να είναι παραγωγικότατοι και να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο με 23-22. Στην περίοδο το προβάδισμα άλλαξε χέρια πάρα πολλές φορές για να βρει η ανάπαυλα τους φιλοξενούμενους μπροστά με 38-41. Στο 2ο ημίχρονο ο ΒΑΟΛ παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος και ξεχνώντας το "σύνδρομο του 3ου δεκαλέπτου" πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του στον αγώνα (+5) παίζοντας εξαιρετικά και μειώνοντας δραστικά τα λάθη του. Στην τελευταία κρίσιμη περίοδο το άγχος φάνηκε να βαραίνει τα χέρια και των 2 αντιπάλων καθώς το επί μέρους 7-9 και το τραγικό 1 στις 10 ελεύθερες βολές για τους γηπεδούχους σε αυτό το διάστημα, οδήγησαν τον αγώνα στην κόψη του ξηραφιού. Σε αυτά τα λεπτά με το σκορ καρφωμένο στο 61-60 και στο 62-61 για πάνω από 7 λεπτά (!) ο ΒΑΟΛ έχασε με 5ο φάουλ και τον κορυφαίο του σήμερα Δημήτρη Μαρούλη (24(1)). Έτσι με τις επιθέσεις να χάνονται εκατέρωθεν φτάσαμε στην τελευταία επίθεση του αγώνα με το σκορ στο 62-61 και τους εξαιρετικούς σε όλον το υπόλοιπο πολύ δύσκολο αγώνα διαιτητές του αγώνα κ.κ. Γεράνιο και Γιαννακόπουλο (τα συγχαρητήρια στο τέλος από νικητές και ηττημένους απόλυτα δικαιολογημένα) να δίνουν σε νεκρό χρόνο αμφισβητούμενο και εκπρόθεσμο κατά τη γνώμη μας φάουλ... Ο Γεωργιάδης με το γήπεδο στο πόδι ευστόχησε στην πρώτη μόνο βολή και έστειλε τον αγώνα στην παράταση με την αγωνία στο κατακόρυφο... Εκεί 2 μεγάλα τρίποντα του "καλωσόρισες" Παναγιώτη Κωνσταντινάκου (9(2)) και του Χρήστου Ανδρουλάκη και κυρίως δύο ζευγάρια εύστοχες βολές από Κωνσταντινάκο και Βαγγέλη Τσουρή (10(2)) έγραψαν οριστικά την ιστορία του αγώνα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά του Βούρειου, στον Παντελή Βούλικα και σε όλο το team της ομάδας ανδρών και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που γέμισε το Κλειστό χειροκρότησε τον αντίπαλο αλλά όταν χρειάστηκε ήταν εκεί για να πιέσει και να δώσει ώθηση στους γαλανόλευκους. Εξαιρετικά αφιερωμένη η νίκη στον Γιάννη Σαμιώτη που έκανε την πρώτη εμφάνιση του στον πάγκο της μάδας μας μετά την πρόσγατη εμέμβαση στο γόνατο... Καλή επιστροφή και καλή συνέχεια στους φίλους από την Χαλκίδα που έδειξαν και στο χιώτικο κοινό πως δίκαια είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και από κει και πέρα συγκέντρωση στην επόμενη αγωνιστική μας υποχρέωση που μετά την παρένθεση του Κυπέλλου Χίου (ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ - ΒΑΟΛ Τετ. 29/1 - Βούρειο - 18:00) θα μας βρει στον Άγ. Δημήτριο (Κυρ. 2/2) φιλοξενούμενους του ισχυρού ΚΡΟΝΟΥ. Μέχρι τότε χίλια μπράβο σε όλους...

Διαιτητές: Γεράνιος - Γιαννακόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-41, 55-53, 62-62, 73-69.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Φουντουλάκος, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 7(2), Σουλίκας 8, Κουτσαντωνάκης, Παπαδόπουλος 5, Τσουρής 10(2), Μαρούλης 24(1), Τροβάς 7(1), Κουϊμτζής 1, Σιμιτσάκης 2, Κωνσταντινάκος 9(2).

ΧΒΑ (Καλογήρου) Ντουλίδης, Μπρατσιάκος 19(3), Πανάδης 4, Στεφάνου 4, Κατσούλας 11(1), Σταθόπουλος 3(1), Μηστιμπόνας 1, Γεωργιάδης 10, Λουκάς, Αναστασόπουλος, Σιδέρης 11.