Header

banner_top

09/04 (ANΔΡ) ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ - ΒΑΟΛ

vikarikar

Ήττα με 82 – 78 γνώρισε η ομάδα μας από τον Ίκαρο Ικαρίας την 3η ημέρα των μπαράζ. Ο ΒΑΟΛ μπήκε πολύ μουδιασμένα στο παιχνίδι κυνηγώντας από το ξεκίνημα στο σκορ μια σκληροτράχηλη ομάδα που κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια. Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια παράσταση για έναν ρόλο με τα ριμπάουντ να καταλήγουν σε Ικαριώτικα χέρια στη συντριπτική τους πλειοψηφία. Η ομάδα της Ικαρίας με δεύτερες και τρίτες επιθέσεις πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο (20 – 15) μια διαφορά η οποία έφτασε στους 23 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο με το ευρύ 50 – 27. Και εκεί που όλοι είχαν ξεγραμμένους τους πρωταθλητές Χίου, ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε μια αντεπίθεση διαρκείας με κύριο εκφραστή τον Μανώλη Χατζηλάμπρου (37π 10τρ.) και τον Τάσο Γολικίδη (14π.) η οποία  έφερε την ομάδα του Παντελή Βούλικα στο -3. Εκεί η κούραση από την υπερπροσπάθεια της ανατροπής, η ευστοχία των Ικαριωτών από τη γραμμή των βολών, καθώς και 2-3 σφαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν τη δυνατότητα στον Ικαρο να πάρει τη νίκη. Στο επί μέρους σκορ του 2ου ημιχρόνου η ομάδα μας «κέρδισε» με  32 – 46… αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Η ήττα αυτή (που ήταν η πρώτη για την ομάδα μας την περίοδο 2009 – 2010) άφησε πίσω τον ΒΑΟΛ στην κούρσα της ανόδου και έτσι αποκτά κομβική σημασία το αυριανό παιχνίδι με τη ΓΕΡΑ, που θα γίνει στις 11:45, αφού με νίκη πάμε για τελικό την Κυριακή με τη Ρόδο, ενώ με ήττα μας η Αναγέννηση πανηγυρίζει από αύριο την άνοδο της στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία Ανδρών.

Με πολλά λάθη η διαιτησία των Παπαθανασίου – Φραγκούλη.

Τα δεκάλεπτα: 20 – 15, 50 – 32, 67 – 53,  82 – 78.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Φωτεινός 2, Γολικίδης 14, Σουλίκας 2, Πατελίδας 5, Χατζηλάμπρου 37(10), Μπόης 2, Εφραιμίδης 3, Καλιμανάς 10 (2), Σπυρέλλης 3 (1).