21/11 ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΥ Ο ΒΑΟΛ

Με σκορ 89 - 84 και μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που αποζημίωσε τους θεατές που κατέκλυσαν το Βούρειο, ο ΒΑΟΛ πήρε τη νίκη απέναντι στον ΦΟΒ. Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΦΟΒ να παίρνει το προβάδισμα με 4 - 0. Άμεση ήταν η απάντηση του ΒΑΟΛ που με ένα επιθετικό κρεσέντο πήρε διαφορά 11 πόντων ) 23 - 12 για να κλείσει το Α΄ δεκάλεπτο με σκορ 28 - 21. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στον ΦΟΒ που με επιμέρους σκορ 14 - 26 και κύριο όπλο στην επίθεση τον Σταμάτη Λεγάτο, προσπέρασε για να τελειώσει το ημίχρονο με 42 - 47. Στο γ΄ δεκάλεπτο ο ΦΟΒ διατηρούσε ένα προβάδισμα 2 - 6 πόντων με τον ΒΑΟΛ να ακολουθεί. Το δ΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο αλλά εκεί ο Παντελής Βούλικας έκανε την κίνηση ματ. Γύρισε την άμυνα σε ζώνη και εγκλώβησε τις επιθετικές αιχμές του ΦΟΒ. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα μίλησε η ψυχή και το μυαλό των παικτών του ΒΑΟΛ που πήραν μια, κατά γενική ομολογία, πανάξια νίκη. Ο Μανώλης Χατζηλάμπρου σκόραρε κατά βούληση (31 π. 7τρ.), ο Αντώνης Καλιμανάς (20 π.3τρ.)κατέβασε πολλά ριμπάουντ και έκανε όλη τη βρώμικη δουλειά, ο Τάσος Γολικίδης (17 π. 3τρ.) στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του ΒΑΟΛ οδήγησε μαεστρικά την ομάδα, οο Χρήστος Φωτεινός (5 π. 1τρ.) έγινε η σκιά του Βασίλη Σταμέλου και πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο όταν η μπάλα έκαιγε, ο Γιώργος Πατελίδας πέτυχε 6 πόντους όλους στο καθοριστικό δ΄ δεκάλεπτο και πάλεψε όπως κι ο γερόλυκος Γιάννης Μπόης (8π.) με αντιπάλους ψηλότερους, ταχύτερους και νεώτερους. Θετικός παρά το άγχος τους και οι Ματθαίος Ψύλλος και Γιώργος Πολίτης. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο Σταμάτης Λεγάτος (30 π. 3τρ.), ο Χρήστος Γραικός (16 π. 1τρ) και ο Βασίλης Σταμέλος (12π. 1τρ.). Με τη νίκη αυτή ο ΒΑΟΛ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά φυσικά ακόμα το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο. Ο ΦΟΒ παραμένει παρά την ήττα του το πρώτο φαβορί για τον τίτλο. Είναι αλήθεια πως η Χίος είχε πολύ καιρό να δει τόσο συναρπαστικό αγώνα. Θερμά συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες κυρίως για την αθλητική παιδεία που επέδειξαν αλλά και το καλό μπάσκετ που έπαιξαν.

Άριστοι οι διαιτητές Βαλάντης Κοντύλης - Γιάννης Λουκαράκης και το ίδιο θα γράφαμε κι αν έχανε ο ΒΑΟΛ

Τα δεκάλεπτα: 28 - 21, 42 - 47, 62 - 65, 89 - 84

ΒΑΟΛ: (Βούλικας) Πολίτης, Γολικίδης 17 (3), Σουλίκας, Πατελίδας 6, Φωτεινός 5 (1), Χατζηλάμπρου 31 (7), Μπόης 8, Ψύλλος 2, Καλιμανάς 20 (3).

ΦΟΒ: (Αμέντας) Γιαννακός 7 (2), Σταμέλος 12 (1), Λεγάτος 30 (3), Χριστοφόρου 10 (2), Κουϊμτζής 3, Γραικός 16 (1), Σταυριανίδης 14 (1).