8/11 ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 86 - 54

Πολύ πιο εύκολα από ότι αναμενόταν, η αντρική ομάδα του ΒΑΟΛ νίκησε με 86 - 54 την αντίστοιχη των ΙΩΝΩΝ το βράδυ του Σαββάτου στο Βούρειο. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπυ με σφιχτές άμυνες και χαμηλό σκορ, ενώ μόλις στο τελευταίο δίλεπτο η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους. Από κει και πέρα ο Μανώλης Χατζηλάμπρου (40π. 7τρ.) ο Αντώνης Καλιμανάς (13π. 3τρ.) και ο Γιώργος Πατελίδας (11π.) οδήγησαν εκ του ασφαλούς το σκοράρισμα για να κλείσει το ημίχρονο με 50 - 22. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς παραπάνω συγκινήσεις με τους δυο προπονητές να χρησιμοποιούν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεση τους και έτσι φυσιολογικά και ήρεμα ο αγώνας έλειξε με 86 - 54. Από τους ΙΩΝΕΣ διακρήθηκαν οι Μενδώνης με 15π. και ο νεαρός Σαμιώτης (8π.). Γούρικος ο μικρός Χρήστος Χατζηλάμπρου παρακολούθησε τον μπαμπά του να πετυχαίνει 7 τρίποντα και 40 πόντους. Στο γήπεδο, που είχε αρκετό κόσμο και οι δύο "άτυχοι" της χρονιάς Δημήτρης Εσκίδης και Μελίνα Παπαδοπούλου με τα παιδιά τους. Ήταν η τρίτη σερί νίκη για την ομάδα μας που αντιμετωπίζει το Σάββατο το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ. Στα άλλα Σαββατιάτικα ματς ο ΟΜΗΡΟΣ νίκησε το ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και ο ΦΟΒ τον ΕΦΗΒΟ.