23/01 (A2) BAOΛ - ΠΑΙΑΝΙΑ 79 - 75

paiania_1

Στον 7o ουρανό (7η θέση …γαρ) βρίσκεται από το μεσημέρι της Κυριακής η Γυναικεία ομάδα  του ΒΑΟΛ μετά τη συγκλονιστική νίκη της με 79 (!!!) – 75, στο Κλειστό, απέναντι στο ισχυρό συγκρότημα της ΠΑΙΑΝΙΑΣ. Τα κορίτσια του Παντελή Βούλικα με …κατάθεση ψυχής έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους διαφορά πήραν «παλικαρίσια» και απόλυτα δίκαια τη σπουδαία νίκη. Οι χιώτισσες …συνέτριψαν τον εφετινό μέσο όρο πόντων του στην επίθεση και με ψυχή και ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά πανηγύρισαν μαζί με τον υπέροχο κόσμο που γέμισε το Κλειστό την σημαντική τους επιτυχία. Το ξεκίνημα για την ομάδα μας υπήρξε μουδιασμένο, γεγονός που εκμεταλεύτηκαν  τα κορίτσια της ΠΑΙΝΙΑΣ για να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Με υψηλά ποσοστά ευστοχίας οι Αθηναίες πήραν μια διαφορά 7 – 9 πόντων και έκλεισαν το α΄ δεκάλεπτο προηγούμενες με 21 – 28. Ίδια εικόνα και στο β΄ δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει στο +12 για τον ΚΤΗΣΙΦΩΝΤΑ και την ομάδα μας να «μαζεύει» τη διαφορά στο -8 μέχρι το ημίχρονο (37 – 45). Στην επανάληψη η …μεγάλη επιστροφή ξεκίνησε… Με τα 10 (!!!) …καμικάζι στο παρκέ του Κλειστού ο ΒΑΟΛ άρχισε να παίρνει σημαντικές βοήθειες από όλες τις αθλήτριες του ροκανίζοντας ολοένα και περισσότερο τη διαφορά. Με το 58 – 61 να σφραγίζει την αντεπίθεση των κοριτσιών μας και τη …λάμψη στα μάτια τους να μεταδίδει τον παλμό στην κερκίδα μπήκαμε στην τελευταία καθοριστική περίοδο. Οι 3 πόντοι της διαφοράς «εξαφανίστηκαν» με τη γραμμά των 6,75 m να αποτελεί σύμμαχο της ομάδας μας (8 εύστοχα τρίποντα) για ακόμα ένα παιχνίδι. Με το γήπεδο στο …πόδι πλέον και τα κορίτσια του ΒΑΟΛ ψύχραιμα και παθιασμένα αυτή η νίκη δεν μπορούσε πλέον να χαθεί. Με «τιτάνια» προσπάθεια στην άμυνα και καθοριστικούς πόντους στην επίθεση σε στιγμές που η μπάλα …έκαιγε η ομάδα μας έφτασε στην 3η νίκη της στο πρωτάθλημα ισοβαθμώντας πλέον με τη σημερινή της αντίπαλο στην 7η θέση της βαθμολογίας. Καμία από τις μαχήτριες της χιώτικης ομάδες δεν υστέρισε στον σημερινό αγώνα. Τι να γράψεις για το «τοτέμ» του χιώτικου γυναικείου μπάσκετ, τη σημαία του ΒΑΟΛ Άντα Ζαχαριάδη που στα (σχεδόν) 40 της έπαιξε σαν 2 εικοσάχρονες, σημαίνοντας την …επανάσταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου… Την …πατρινιά Ζωή Παπαγεωργάκη που έστησε το δικό της «καρναβάλι» (20π.), την …μικρή τω δέμας αλλά στους πρώτους ριμπάουντερ (και …κλέφτες) του αγώνα Αγγελική Βουδούρη, τη «μαέστρο» Βίκυ Κομνηνού (16π. με 4 τρ. !!!), την μεγάλη καρδιά Θάλεια Ψώρρα που σφράγισε με 2/2 βολές τη νίκη… την «καυτή» Θολοποταμούσαινα Τώνια Πιτσάκη (9π. 1τρ.), την …αεράτη Δήμητρα Χαβαλέ (11π. 1τρ.), τη μαχητική Μαρία Μονογιούδη, την «φαρμακερή» Δέσποινα Κουτουβίδη και τη μικρή Στεφανία Πύρρου. Μπράβο σε όλα τα κορίτσια ακόμα και σ’ αυτά που δεν αγωνίστηκαν αλλά βοήθησαν με τον τρόπο τους στη νίκη της ομάδας μας. Από την ομάδα της Παιανίας ξεχώρισε η Τσιμτσιλή (18π. 2τρ.) και ακολούθησε η Κατσαρά με 14.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Ρίζου. με λάθη του κ. Θεοδωρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 37-45, 58-61, 79-75.

ΒΑΟΛ (Βούλικας-Συμιακάκης): Ψώρρα 10, Μονογιούδη, Βουδούρη, Πύρρου, Κομνηνού 16 (4), Χαβαλέ 11 (1), Παπαγεωργάκη 20 (1), Ζαχαριάδη 9 (1), Πιτσάκη 9 (1), Κουτουβίδη 4.
ΠΑΙΑΝΙΑ (Σαμαντούρα - Παππάς): Τσιμτσιλή 18 (2), Αλεξανδρή 6, Καλλιώρα 5 (1), Ποταμιάνου, Κελλάρη 5 (1), Πετυχάκη Σ. 10., Πετυχάκη Χ. 12, Τσιχριτζή, Όρλοβιτς 5, Κατσαρά 14.

Η υπόλοιπη αγωνιστική δράση της αγωνιστικής όπως την παρουσιάζει το www.weplayball.gr έχει ως εξής:

Ο Αστέρας Εξαρχείων πήρε και το ντέρμπι με τον Αρη Χολαργού με 68-61 ελέγχοντας το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του και παρέμεινε μόνος αήττητος μετά από οκτώ αγώνες στην Α2 κατηγορία. Από κοντά ακολουθεί ο Κρόνος που με όπλο την άμυνα του, πέρασε από την έδρα της Κηφισιάς με 45-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο σε αυτό το ματς έληξε με 6-0 υπέρ των φιλοξενούμενων που έκρυψαν το καλάθι στην ομάδα του Θέμελη. Η Λευκάδα συνέχισε την καλή της πορεία ξεπερνώντας σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Σπόρτιγκ με 62-43. Παρά το γεγονός ότι η Τελίδου έμεινε χαμηλά στο σκορ, Φλέγγα και Τζανή έκαναν την διαφορά για τις νησιώτισσες. Για την ομάδα των Πατησίων που προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, η Χριστίνα Βραχάλη έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 19 πόντους. Στη Γλυφάδα η Τερψιθέα επέβαλλε τον ρυθμό της μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε εύκολα με 58-34 της μαχητικής ΕΑ Παραλίας. Παναγιωτοπούλου και Δραγωνέα όρθωσαν το ανάστημά τους στην επίθεση ενώ η Γεβοντιάν απείλησε από μακριά.

Για τις Πατρινές η Μοσχοπούλου ταλαιπωρήθηκε από την άμυνα των γηπεδούχων αλλά και από την ίωση των τελευταίων ημερών και έτσι έμεινε μόνη της στο σκοράρισμα η Μπουγιούκου που σημείωσε 21 πόντους. Για την ομάδα της Γλυφάδας έπαιξε και πάλι λίγο η τραυματίας Σπαθάρου. Από το κακό στο χειρότερο πάει η Παιανία, που μπλέκει πλέον σε περιπέτειες. Μετά την ήττα στο Μετς, το συγκρότημα της Σαμαντούρα έχασε στη Χίο και από τον Βούρειο με 79-75. Οι Χιώτισσες πήραν σημαντική ανάσα και δείχνουν ότι στην έδρα τους τουλάχιστον δεν θα χαριστούν σε κανένα. Παπαγεωργάκη και Κομνηνού συνέθεσαν ένα πολύ καλό δίδυμο που γύρισε το ματς στην τελευταία περίοδο. Η έμπειρη Τσιμτσιλή και οι αδελφές Πετυχάκη ήταν οι καλύτερες για τις Αθηναίες.

Τέλος, το Παγκράτι συνέχισε την ανοδική του πορεία και πήρε την πρώτη νίκη με τον Χρήστο Τζαμάλη στον πάγκο επικρατώντας εύκολα με 61-34 του Αρκαδίου, που αγωνίστηκε χωρίς τη Γαλητσιάνου. Και οι Ροσονέρι όμως είχαν τη σημαντική απουσία της πρώτης σκόρερ της ομάδας Αννας Μαγγανά. Η Βαΐα Μερισιώτη με 20 πόντους ήταν η κορυφαία με 20 πόντους.

Διαιτητες: Καλαμάρης - Μαραγλή.
Τα δεκάλεπτα: 23-9, 36-14, 47-23, 61-34.
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Τζαμαλής): Δέτση 4, Χατζηευσταθίου 11, Δασιοπούλου 11 (1), Χρυσοχόου , Γαζέτα 2, Νικολακάκη 8, Μουζούκη , Ιντσαμπούμ, , Μερισιώτη 20, Μεϊμάρη 2, Κολοβού 3.
ΑΡΚΑΔΙ (Τσαγκαράκης): Κούγια 2, Λαμπιθιανάκη , Καλυβιανάκη , Φοβάκη 10, Γιοβάνοβιτς 3, Φραγκιαδάκη 8, Ακρίβου 5, Πολοπετράκη 4, Λιαουτάκη 2, Λετζάκη.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚ. - ΣΠΟΡΤΙΓΚ 62-43
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης - Αναγνωστοπούλου.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-20, 45-30, 62-43.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Τζάνη 15, Τελίδου 4 (1), Τσαντάκη 4, Σχίζα, Γράψα, Κρητικού, Ανυφαντή 8, Φλέγκα 21 (3), Δελαπόρτα, Κοψιδά, Κουφογιάννη 10.
ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Τσούφης): Βαρτανιάν 3, Μαρίνου, Μπινιώρη 4, Πεφάνη, Βραχάλη 19, Μουζάκη 2, Γεωργιάδη, Τρανούλη 6, Γιακουμάτου 9, Δελιτζά.

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ - ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 37-45
Διαιτητές: Μαγκούνης - Γιακείμη.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 29-30, 37-39, 37-45.
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Θεμελής): Γεωργούση 8 (1), Κοτρολού 2, Μολφέτα, Παπαδοπούλου 10 (2), Τριμέρη, Μάλαμα 6, Τουλιάτου, Χαϊκάλη 9 (3), Πετράκη 2.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μίχα - Γούναρης): Καμμένου 6, Βροχίδου 3 (1) Κωνσταντίνου, Ρετζεπέρη 9, Κακλέα 4, Μίχου 17, Τσάβου, Ροΐδου 6.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞ. - ΑΡΗΣ ΧΟΛ. 68-61
Διαιτητές: Λαζαρίδης - Πλιάκος
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 34-25, 55-40, 68-61
ΑΣΤΕΡΑΣ ΕΞ. (Τσιαντούκα): Χελιώτη 21, Μανώλη 12, Παπαδήμου, Τσαρουχά 4, Βεντούρα 6, Μέλνικα 13, Τσουκαλά 12 (2).
ΑΡΗΣ ΧΟΛ. (Σφυρής): Μαύρου 2, Σ. Σολωμού 3, Μανέα, Δ.Σολωμού , Μπότσαρη 12, Μουρντ 20, Φράγκου, Κανονίδου 3 (1), Πανταζή 21 (1).

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ. - ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ 58-34
Διαιτητές: Παλούρδος - Κωνσταντινίδου.
Τα δεκάλεπτα: 14-10, 31-14, 42-23, 58-34.
ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ. (Παπασπυριδάκος - Μπορίνος): Κρασσά 2 , Σπαθάρου 2, Λαουντζή 2, Γεβοντιάν 13 (3), Θεοδωρέλη 2, Κωνσταντοπούλου 5 , Λάβαρη, Δραγωνέα 9, Σαραφίδου, Ζεβαχιργιάν 2, Παναγιωτοπούλου 21.
ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑ (Χουντής): Μπουγιούκου 21 (4), Κατρούτσου, Οκτάρα 3 (1), Πανίτσα, Δερμάτη, Νικολάου 2, Πετροπούλου 2, Γιαννοπούλου , Μοσχοπούλου 6, Κωνσταντινάκου .

Αρκάδι Ρεθ. 8 (0-8)

Επόμενη Αγωνιστική (30/01): Παιανία Κτ- Ν. Κηφισιά, Κρόνος Αγ. Δημ - Νίκη Λευκάδας, Σπόρτιγκ - Τερψιθέα Γλ., Άρης Χολαργού - ΒΑΟΛ Χίου, Αρκάδι Ρεθ. - Αστέρας Εξαρχ., ΕΑ Παραλίας - Παγκράτι