Header

banner_top

29/12 (ΑΝΔΡ) ΕΦΗΒΟΣ - ΒΑΟΛ 67 - 73

Με νίκη, παρά την πολύ μέτρια απόδοσή της, έκλεισε το 2010 η Ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ καταβάλοντας τον μαχητικότατο ΑΣ ΕΦΗΒΟΣ με 67 - 73, το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό. Με τη νίκη του αυτή ο ΒΑΟΛ ολοκλήρωσε τον Α΄ Γύρο του πρωταθλήματος της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 12 β. (6-0) και πλέον μετά την Πρωτοχρονιά θα αρχίσει να προετοιμάζεται για την επόμενη αγωνιστική του υποχρέωση που δεν είναι άλλη από το ντέρμπι με τους ΙΩΝΕΣ που έχει ορισθεί για τις 22/01 στο Βούρειο. Στον σημερινό αγώνα η απόδοση της ομάδας μας κυμάνθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα. Με γεμάτο απουσιολόγιο (στους 6 αναμενώμενους προστέθηκε και ο Λεωνίδας Μπουμπάρης που βρίσκεται στο κρεβάτι με πυρετό) και βασικά της ατού σε κακή μέρα, η ομάδα του Παντελή Βούλικα αντιμετώπισε πρόβλημα με τα ριμπάουντ γεγονός που έδινε την ευκαιρία στον ΕΦΗΒΟ να κάνει δεύτερες και τρίτες επιθέσεις και να διατηρεί επαφή με το σκορ σε ολόκληρο τον αγώνα. Στο Α΄ δεκάλεπτο η ομάδα μας πήρε γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ και το έκλεισε προηγούμενη με 12 - 23. Στο β΄ δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Τζήκα εκμεταλευόμενη τα αθλητικά προσόντα των παιχτών της αλλά και τις απουσίες μας ιδιαίτερα στη front line πήρε το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 20 - 11. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 32 - 34. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΒΑΟΛ να μην μπορεί να συντηρήσει τις διαφορές που έπερνε (+13 στο α΄ ημίχρονο και +12 στο β΄ μέρος). Έτσι φτάσαμε στο τελικό 67 - 73 με τους παίκτες των 2 ομάδων να ανταλλάσουν ευχές για ...Καλή Πρωτοχρονιά. Ο Μανώλης Χατζηλάμπρου σε μια μέτρια βραδιά οδήγησε το σκοράρισμα της ομάδας μας (21π. 2τρ.), για να ακολουθήσει ο Χρήστος Φωτεινός με 14π. (και 4/4 τρ.) και ο Χάρης Σπυρέλλης με 11π. (1τρ.). Από τον ΕΦΗΒΟ καλύτεροι οι Π. Μοσχούρης (19π. 1τρ.) και Π. Χαμέτης (18π.) ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο πρώην "δικός μας" Γιώργος Πολίτης (8π. 2τρ.) στην πρώτη του εμφάνιση απέναντι στην ομάδα μας.