22/12 (A2) BAOΛ - ΣΠΟΡΤΙΓΚ 52 - 45

Mεγάλη νίκη πήρε η Γυναικεία ομάδα μας με σκορ 52 – 45 απέναντι στον ΣΠΟΡΤΙΓΚ το απόγευμα της Τετάρτης στο κατάμεστο Κλειστό Γυμναστήριο της Χίου. Με τη νίκη αυτή η ομάδα μας πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 7 βαθμούς (2-3) και αφήνοντας στους 6 τον σημερινό της αντίπαλο. Τα κορίτσια του Παντελή Βούλικα μπήκαν δυνατά στον αγώνα από το πρώτο λεπτό και ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλο τα παιχνίδι. Με πολύ δυνατή άμυνα και μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια (ο ΒΑΟΛ πέτυχε 8 τρίποντα με καλά ποσοστά) η χιώτικη ομάδα επέβαλε το ρυθμό της και έλεγξε τον αγώνα μέχρι το τέλος. Στο πρώτο δεκάλεπτο η χιώτικη ομάδα προηγήθηκε με 5 - 0 και 8 - 2 για να ισοφαριστεί αργότερα και τον αγώνα να πηγαίνει πόντο - πόντο. Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 15 - 13. Στο 2ο δεκάλεπτο με τα επιθετικά ατού του ΒΑΟΛ να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι η διαφορά έφτασε στο +7 για να λήξει το ημίχρονο με το σκορ στο 27 - 22. Στο δεύτερο μέρος τα κορίτσια της ομάδας μας βγήκαν στο γήπεδο αποφασισμένα να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα. Με πολλή καλή άμυνα, βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ και αρκετά καλή ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου, ο ΒΑΟΛ διεύρυνε τη διαφορά φτάνοντας την στο +11 για να φτάσουμε στο τέλος του δεκαλέπτου με την ομάδα μας μπροστά με 42 - 31. Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον αέρα των 9 πόντων και την ώθηση από την κερκίδα, ο ΒΑΟΛ αντέδρασε πολύ καλά στην πιεστική άμυνα του ΣΠΟΡΤΙΓΚ, κράτησε τα καλά ποσοστά του και έφτασε τη διαφορά στο +14. Από εκεί και πέρα με σύμμαχο και το χρονόμετρο πλέον, η ομάδα μας έπαιξε αρκετά συνετά ώστε παρά την τελική μείωση του σκορ, στο τέλος να πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της μπροστά στο κοινό της και τη δεύτερη συνολικά, με 52 – 45. Μεγάλη εμφάνιση από την …περιφερειακή Τώνια Πιτσάκη (15π. με 3τρ.) και πολύ καλό παιχνίδι από το μαέστρο της ομάδας μας Βίκυ Κομνηνού (11π. 3τρ σε 40΄ !!!) και ακολούθησαν τα «ξωτικά» του ΒΑΟΛ Δήμητρα Χαβαλέ και Θάλεια Ψώρρα (9π. και 1τρ για την κάθε μία). Μεγάλη συμμετοχή στη νίκη είχαν όλα τα κορίτσια της ομάδας ακόμα κι εκείνες που δεν έπαιξαν. Από το ΣΠΟΡΤΙΓΚ ξεχώρισαν οι Βλάχου (14π. 2τρ.) και Βραχάλη (14π.) ενώ πολύ καλή εμφάνιση με υψηλά ποσοστά ευστοχίας είχε η Μουζάκη (9π.). Ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους τους ανθρώπους του ΒΑΟΛ στον υπέροχο κόσμο που γέμισε τις κερκίδες του Κλειστού και χειροκρότησε τόσο την ομάδα μας όσο και τον μεγάλο σημερινό της αντίπαλο.

Πολύ καλή η διαιτησία από τις κυρίες Τρίγκα και Χαϊνά.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 27-22, 42-31, 52-45.

ΒΑΟΛ (Βούλικας - Συμιακάκης): Ψώρρα 9 (1), Μονογιούδη, Βουδούρη, Κομνηνού 11 (3), Χαβαλέ 9 (1), Παπαγεωργάκη 4, Πιτσάκη 15 (3), Κουτουβίδη 4.

ΣΠΟΡΤΙΓΚ (Τσούφης): Βαρτανιάν, Χριστοδούλου 3, Μπινιώρη, Βλάχου 14 (2), Βραχάλη 14, Μουζάκη 9, Γεωργιάδη, Γιακουμάτου 5.