15/12 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΚΟΦΙΝΑΣ 91 - 48

Στην 5η συνεχόμενη του νίκη έφτασε το Ανδρικό μας τμήμα καταβάλωντας με 91 - 48 τον μαχητικό ΚΟΦΙΝΑ, το βράδυ της Τετάρτης, στο Βούρειο. Ο ΒΑΟΛ παρέταξε μια σύνθεση ...ανάγκης αφού το απουσιολόγιο της ημέρας ήταν και πάλι γεμάτο (Καλιμανάς, Γολικίδης, Εσκίδης, Μπόης, Σπυρέλλης, Μπουμπάρης, Σακελλάρης). Έτσι με 5 "άνδρες" και τους υπόλοιπους έφηβους, και με κύριο χαρακτηριστικό το επιθετικό της πλουραλισμό (6 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντων) η ομάδα μας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, εκμεταλευόμενη την περιφερειακή της υπεροπλία απέναντι σε μια σοβαρή και οργανωμένη ομάδα που πάλεψε όσο μπορούσε τον αγώνα. Με μοναδικό ψηλό τον Χρήστο Γραικό και περιφερειακούς με το ..."τσουβάλι", η ομάδα του Παντελή Βούλικα πίεσε, έκλεψε μπάλες, έβγαλε αιφνιδιασμούς και κατά διαστήματα προσέφερε πολύ όμορφο μπάσκετ στους φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες του Βούρειου. Πρώτη εμφάνιση με τη φανέλα του ανδρικού για τον Ξενοφώντα Κατσαρό (6π.), με τον Ροδίτη φοιτητή της ομάδας μας να αφήνει πολύ καλές εντυπώσεις. Ο ΒΑΟΛ μπήκε δυνατά στον αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 28 - 07 και το ημίχρονο με 45 - 26. Στο β΄ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε παρά τις πολλές αλλαγές και των 2 ομάδων και έτσι φτάσαμε στο τελικό 91 - 48. Μανώλης Χατζηλάμπρου (18π. 2τρ.), Βασίλης Σταμέλος (17π. 1τρ.), Χρήστος Φωτεινός (15π. 3τρ.), Μιχάλης Σουλίκας (13π.) Χρήστος Γραικός (12π.) και Ματθαίος Ψύλλος (10π.) ήταν οι ...διψήφιοι σκόρερς της ομάδας μας, ενώ από την ομάδα του Δημήτρη Εσκίδη διακρίθηκαν οι Μπουλούκης (10π. 2τρ.), Μπελάκης (9π. 1τρ.) και Πορφυρίδης (6π.). Διάστρεμμα υπέστη στο γ΄ δεκάλεπτο του αγώνα ο Φώτης Κουμελάς (περαστικά ...μπάρμπα - Φώτη).

Πολύ εύκολο έργο για τους διαιτητές του αγώνα Μιχάλη Γιακούμα και Παναγιώτη Μπαμπανιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 28 - 07, 45 - 26, 69 - 34, 91 - 48.

ΒΑΟΛ (Βούλικας - Συμιακάκης) Σταμέλος 17 (1), Πνευματικούδης, Σουλίκας 13, Γραικός 12, Φωτεινός 15 (3), Χατζηλάμπρου 18 (2), Μπίτσι, Κατσαρός 6, Ψύλλος 10.

ΚΟΦΙΝΑΣ (Εσκίδης) Ποργυρίδης 6, Καραμανής 5 (1), Κοσσένας 4 (1), Τζανέτος 5 (1), Μπουλούκης 10 (2), Μπενέτος 1, Μπελάκης 9 (1), Χρυσάκης, Κουμελάς 2, Γεωργίτσης 2, Μουτάφης 4.