Header

banner_top

08/12 (ΕΦΗΒ) ΙΩΝΕΣ - ΒΑΟΛ 69 -70

Σπουδαίο παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις έγινε το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό μεταξύ των εφηβικών ομάδων του ΒΑΟΛ και των ΙΩΝΩΝ. Ο αγώνας κρίθηκε στον 1 πόντο (69 – 70) και βρήκε νικήτρια την ομάδα μας, αλλά ο πολύς κόσμος που βρέθηκε στο Κλειστό χειροκρότησε και τις 2 ομάδες για το πλούσιο ταλέντο τους ενώ σίγουρα έφυγαν με τη βεβαιότητα πως το μέλλον του χιώτικου μπάσκετ είναι σε πολύ καλό δρόμο. Δυναμικό και γρήγορο μπάσκετ με δυνατές συγκινήσεις μέχρι το τελευταίο σφύριγμα ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα. Η ομάδα του Κώστα Αμέντα μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και αιφνιδιάζοντας τους ΙΩΝΕΣ  έχτισε μια διαφορά (+17π.) για να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 31 – 18, χαρακτηριστικό της σπουδαίας παραγωγικότητάς της στην επίθεση. Στο β΄ δεκάλεπτο η ομάδων των Γιάννη Λαγού και Αντώνη Συριάνη προσπάθησε να καλύψει μέρος της διαφοράς, «πήρε» το δεκάλεπτο με 15 – 12 κι έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με το σκορ στο 33 – 43. Στο γ΄ δεκάλεπτο οι ΙΩΝΕΣ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε (21 – 11) με κύρια αίτια τις πολύ κακές επιθετικές επιλογές που είχε η ομάδα μας σε αυτό το διάστημα αλλά και την επιθετική αφύπνιση των ατού της αντίπαλης ομάδας. Με τον τρόπο αυτό η διαφορά ροκανίστηκε και φτάσαμε στη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου με το σκορ στο 54 – 54. Στο δ΄ δεκάλεπτο με τις 2 ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (4π. υπέρ των ΙΩΝΩΝ η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε κάποιος από τους μονομάχους) και τα φάουλ να αποτελούν «Δαμόκλειο σπάθη» για  αρκετούς παίκτες όλοι ετοιμάστηκαν για «χιτσοκικό» φινάλε. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ένα μεγάλο τρίποντο από τον εξαιρετικό Δημήτρη Πουλημένο έδωσε την προβάδισμα στους ΙΩΝΕΣ αλλά η ψυχραιμία του επίσης θετικότατου Ξενοφώντα Κατσαρού (3 στις 4 ελεύθερες βολές) έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα μας με 1 πόντο (είχε μεσολαβήσει 1 εύστοχη βολή του Πασχάλη Δρόσου). Στα ελάχιστα δευτερόλεπτα που απέμειναν οι αθλητές των ΙΩΝΩΝ δεν βρήκαν στόχο κι έτσι το τελικό 69 – 70 σφράγισε τις προσπάθειες των 2 ομάδων. Από την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι Μιχάλης Σουλίκας (18π. 2τρ. Και σπουδαία οργανωτική δουλειά), Ελλίς Μπίτσι (2π. αλλά πολύ μεγάλη αμυντική προσφορά), Μίλτος Σακελλάρης (14π. «άπειρα» ριμπάουντ αλλά και πρόβλημα από τη γραμμή των ελευθέρων βολών), Θοδωρής Τριπολίτης (με πολλές μάχες στις 2 ρακέτες), Ξενοφώντας Κατσαρός (5π. με 3 «καυτές» βολές και θετικότατη οργανωτική παρουσία), Δημήτρης Αργυρούδης (20π. παρά τη μέτρια επιθετικά μέρα του) και Λεωνίδας Μπουμπάρης (11π. και αρχοντική παρουσία στις 2 ρακέτες). Από τους ΙΩΝΕΣ εξαιρετικός ο Δημήτρης Πουλημένος (29π. 2τρ.) πολύ καλός ο Γιάννης Σαμιώτης (18π.) και θετικός ο Πασχάλης Δρόσος (14π.). Οι παίκτες του ΒΑΟΛ και των ΙΩΝΩΝ ανανέωσαν το ραντεβού τους για το β΄ γύρο για τον αγώνα στο Βούρειο, όπου αν όλα κυλήσουν φυσιολογικά οι σημερινοί μονομάχοι θα λύσουν τις διαφορές τους για το πρωτάθλημα. Πάντως το πιο σπουδαίο απ’ όλα νομίζουμε πως είναι το γεγονός πως οι παίκτες και των 2 ομάδων με το ταλέντο, το πάθος και τις ικανότητες τους έδειξαν πως οι άνθρωποι του χιώτικου μπάσκετ μπορούν να βλέπουν αρκετά αισιόδοξα το μέλλον του.

Πολύ καλή η διαιτησία των Βαλάντη Κοντίλη και Γιάννη Λουκαράκη.

Τα δεκάλεπτα: 18 – 31, 33 – 43, 54 – 54, 69 – 70.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός – Συριάνης) Μαχαλιάς, Σταυράκης 4, Σαμιώτης 18, Ζυγλάκης 2, Βαγιάνος 2, Αλεξάκης, Μυωτέρης, Δρόσος 14, Πουλημένος 29 (2), Κωνσταντάς.

ΒΑΟΛ (Αμέντας – Συμιακάκης) Σουλίκας 18 (2), Μπίτσι 2, Σακελλάρης 14, Τριπολίτης, Κατσαρός 5, Αργυρούδης 20, Μπουμπάρης 11.