Header

banner_top

08/12 (ΠΑΜΠ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 60 - 77

Τη νίκη με σκορ 60 - 77 πήραν οι παμπαίδες του ΒΑΟΛ απέναντι στον ΑΙΓΕΑ το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα του Κώστα Αμέντα να μπαίνει πιο δυναμικά στον αγώνα και να παίρνει γρήγορα μια διαφορά που συνεχώς αυξάνονταν για να κλείσει το Α΄ δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 06 - 34. Στο β΄ δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε μιας που ο ΑΙΓΕΑΣ ήταν η ομάδα που έλεγξε τα ριμπάουντ και πετυχαίνοντας αρκετούς εύκολους πόντους "πήρε" το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 24 - 13 και σκορ ημιχρόνου 30 - 47. Στο β΄ημίχρονο με τις 2 ομάδες να έχουν "κλείσει" τις υποχρεωτικές αλλαγές τους, παίχτηκε καλύτερο μπάσκετ ενώ ο ΑΙΓΕΑΣ μείωσε ακόμα και μέχρι τους 10π. σε κάποιο σημείο του γ΄ δεκαλέπτου, στο τέλος του οποίου το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 44 - 55. Στο δ΄ δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε και πάλι για να λήξει ο αγώνας με 60 - 77 και τον λίγο κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα να χειροκροτεί τους πιτσιρικάδες και των 2 ομάδων για τις προσπάθειες τους. Χαρακτηριστικό του αγώνα ότι από την ομάδα μας σκόραραν μόνο 5 παίκτες οι οποίοι όμως είχαν όλοι τους διψήφιο αριθμό πόντων. Αυτοί ήταν οι Γιώργος Στρίγγος (25 π. και πολύ καλή οργανωτική δουλειά), Μάρκελλος Καπίρης (16π. και πολλά ριμπάουντ), Ισίδωρος Σκούφαλος (13π. και καλή αμυντική δουλειά), Σπύρος Στρίγγος (13π. και αρκετά καλή περιφερειακή άμυνα) και Θανάσης Μπαρλής (10π. και αρκετές μάχες στις 2 ρακέτες). Από τον ΑΙΓΕΑ ξεχώρισαν οι Μπίτσι (21π.), Δαμηλάκης (13π.) και Σακουλάς (9π.).

Πολύ καλή η διαιτησία των Βαλάντη Κοντίλη και Παναγιώτη Μπαμπανιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 06 - 34, 30 - 47, 44 - 55, 60 -77.

ΑΙΓΕΑΣ (Καλαμάρης - Γιασεμής) Κολόμβος 2, Σερέπας 4, Κιρκινέζης 1, Τσούρος, Καράμπερης 8, Σαλαγάρας, Μπίτσι 21, Ντούλης, Οικονόμου 2, Σακουλάς 9, Δαμηλάκης 13.

ΒΑΟΛ (Αμέντας) Στρίγγος Γ. 25 (1), Στρίγγος Σ. 13, Σεραφείμ, Σαρρής, Σκούφαλος 13 (1), Χιωτέλλης, Χατζηδάκης, Μπαρλής 10, Καπίρης 16.