27/01 (ΑΝΔΡ) ΦΟΒ - ΒΑΟΛ 86-90

8690vaolfov

Τεράστια νίκη για την ομάδα Ανδρών του ΒΑΟΛ Χίου, η οποία 3 μέρες μετά την ήττα της για στο Κύπελλο, επικράτησε με 86-90 επί του ΦΟΒ και έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογία με 7-0, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του Α΄ Γύρου. Οι αθλητές του Πέτρου Συμιακάκη παίζοντας μπασκετάρα για 3 δεκάλεπτα, πήραν ευρείες διαφορές (+28 το ζενίθ), δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα στο σκορ και παρά το αυτοκαταστροφικό 4ο δεκάλεπτο (37-20 !) βρήκαν το ψυχικό σθένος και την ψυχραιμία να πάρουν σημαντικούς πόντους και να κρατήσουν τη σπουδαία νίκη, παρά το γεγονός ότι έπαιξαν με τη φωτιά... Κι όλα αυτά προς τέρψη του φίλαθλου κοινού της Χίου που παρακολούθησε μια ματσάρα με τα όλα της αντάξια της αξίας των 2 ομάδων, κατακλύζοντας το Κλειστό. Ο ΒΑΟΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το τέλος της Α΄ περιόδου πήρε προβάδισμα 12π. (14-26). Στη 2η περίοδο ο Βούρειος αύξησε κι άλλο την πίεση στην άμυνα, έκλεισε τα ατού των τυπικά γηπεδούχων και με επιθετικό πλουραλισμό, πάτησε γκάζι και πήγε στα αποδυτήρια με +20 (36-56). Στην 3η περίοδο αν και η επιθετική του συγκομιδή έπεσε στους 13π. η άμυνα του λειτούργησε σωστά και με ένα επί μέρους 13-14 μπήκαμε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 49-70. Εκεί οι γρήγορες αποβολές με 5 φάουλ των Πιζάνια, Σαμιώτη αρχικά και Ζαχαρία στη συνέχεια, αλλά και μια σωρεία λαθών - κακών επιλογών σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο της ομάδας του Βροντάδου, έφεραν το γρήγορο ροκάνισμα της διαφοράς και τη μετατροπή του αγώνα σε ντέρμπι για γερά νεύρα. Στο τέλος, ευτυχώς, οι κρίσημοι πόντοι των Μηλιάδη, Αλούρδα, Φερεντίνου και του καθοριστικού Γιαννόπουλου, αλλά και η υπερπροσπάθεια του αειθαλή Καρατσιώλη σφράγισαν τη μεγάλη νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο... Οι Φερεντίνος 20(1), Καρατσιώλης 14(1), Ζαχαρίας 13(1), Σαμιώτης 13(1) οδήγησαν επιθετικά τους πρωταθλητές με τους Μηλιάδη 9(2), Φίλο 8(2) και Γιαννόπουλο 6π. να ακολουθούν σε παραγωγικότητα σε έναν Βούρειο που είχε 10 σκόρερς και 11 ταύρους που πάλεψαν έχοντας συμμετοχή. Από τον ΦΟΒ που ανέτρεψε διαφορά 28 πόντων και έχασε στις λεπτομέρειες ξεχώρισαν οι Ουλουσίδης 24(3), Μαλέρδος 17(2) και Μπουμπάρης 14π. Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για τον φοβερό αγώνα που προσέφεραν και φυσικά πολλά μπράβο σε όλο το team της ομάδας Ανδρών του Βούρειου που συνεχίζει απτόητος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, σε ένα πρωτάθλημα με πολύ ισχυρούς αντιπάλους. Πλέον στροφή στο ματς με τον ουραγό ΑΣ Λιθίου το ερχόμενο Σάββατο για να ολοκληρωθεί νικηφόρα ο Α΄ Γύρος του πρωταθλήματος και χαμηλά το κεφάλι, επιστροφή στη σοβαρή δουλειά και την προπόνηση καθώς στο ξεκίνημα του Β΄ Γύρου (10/2) ακολουθεί η κομβική αναμέτρηση με τους ΙΩΝΕΣ στο Βούρειο. Μέχρι τότε χίλια μπράβο και καλή συνέχεια σε όλους...

Διαιτητές: Πουλάκης - Δέδες.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 36-56, 49-70, 86-90.

ΦΟ Βροντάδου (Αμέντας - Εσκίδης) Κιρκινέζης 12, Συκαλάς, Ανδρουλάκης 2, Λεγάτος 3, Τσιλούλης 10(1), Τροβάς 4, Γεωργούλιας, Μαλέρδος 17(2), Αποστολάκης, Πετροπανάγος, Ουλουσίδης 24(3), Μπουμπάρης 14.

ΒΑΟΛ Χίου (Συμιακάκης - Σκυριώτης) Μηλιάδης 9(2), Ζαχαρίας 13(1), Φαφαλιός, Αγγελής 2, Φερεντίνος 20(1), Καρατσιώλης 14(1), Γιαννόπουλος 6, Αλούρδας 4, Πιζάνιας 2, Φίλος 8(2), Σαμιώτης 13(1), Σβάρνας.