05/12 (NEAN) BAOΛ - ΑΙΓΕΑΣ 40 - 43

Tην ήττα με σκορ 40 – 43 γνώρισε η ομάδα των Νεανίδων μας από την αντίστοιχη του ΑΙΓΕΑ το απόγευμα της Κυριακής στο Βούρειο. Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για τη νίκη της. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός ως προς την εξέλιξη με την πρωτοπορία στο σκορ να αλλάζει χέρια πολλές φορές αλλά το μπάσκετ που παίχτηκε ήταν πολύ μέτριο και πάντως πολύ πιο κακό από το πολύ όμορφο παιχνίδι που προσέφεραν οι ίδιες ομάδες (κορασίδες) την περασμένη Τετάρτη. Η ομάδα μας βρέθηκε μακριά από τον καλό της εαυτό και υπέπεσε σε σωρεία λαθών που έδωσε την ευκαιρία στα ψυχωμένα κορίτσια της αντίπαλης ομάδας να διεκδικήσουν και τελικά να κατακτήσουν τη νίκη. Στο Α΄ δεκάλεπτο ο ΑΙΓΕΑΣ προηγήθηκε με 11 – 14 με τους 8 πόντους του να προέρχονται από ελεύθερες βολές. Ίδια εικόνα και στο β΄ δεκάλεπτο με την παραγωγικότητα των 2 ομάδων να πέφτει (8 – 7 επιμέρους σκορ) και το ημίχρονο να βρίσκει τις 2 ομάδες στο 19 – 21. Στο γ΄ δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ έδειξε να σοβαρεύεται, ισοφάρισε και πέρασε γρήγορα μπροστά φτάνοντας τη διαφορά στο +5, παρά το γεγονός πως οι αθλήτριες του ήταν ήδη …υπερφορτωμένες με φάουλ. Το τέλος του γ΄ δεκαλέπτου βρίσκει την ομάδα μας μπροστά με 34 – 32. Για να φτάσουμε βέβαια μέχρι εκεί «χρειάστηκε» να αποβληθούν με 5 φάουλ η Καλλιόπη Γρηγοριάδου και η Στεφανία Πύρρου ενώ στον προθάλαμο του πάγκου να βρεθούν οι Αγγελική Καμαράδου και Ξανθούλα Μαργαρίτη (φυσικά και αποβλήθηκαν στη συνέχεια) και βέβαια να χρεωθεί με Τεχνική Ποινή ο Μανώλης Χατζηλάμπρου για διαμαρτυρία στο (ανύπαρκτο) 5ο φάουλ της Στεφανίας… Με όσες αθλήτριες του απέμειναν ο ΒΑΟΛ βρέθηκε στο δ΄ δεκάλεπτο να κυνηγάει στο σκορ και παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν στο τέλος οι αθλήτριες του, φτάσαμε στο τελικό 40 – 43. Για άλλη μια φορά συγχαίρουμε τον αντίπαλό μας. Από εκεί και πέρα καθοριστικά υπήρξαν τα σφυρίγματα του διαιτητών Άγγελου Λοΐζου (κυρίως) και Βαγγέλη Δέδε οι οποίοι είχαν πολύ κακή παρουσία. Και για του λόγου του αληθές αναφέρουμε μόνο αυτά που κάποιος μπορεί να διαπιστώσει με μια απλή ανάγνωση του φύλλου αγώνος. Οι διαιτητές καταλόγισαν 33 φάουλ κατά του ΒΑΟΛ έναντι 18 κατά του ΑΙΓΕΑ. Ο ΒΑΟΛ σούταρε 23 ελεύθερες βολές και ο αντίπαλος 56 !!!. Από αυτές προέκυψαν 20 πόντοι υπέρ του ΑΙΓΕΑ από ελεύθερες βολές (σε παιχνίδι που ο νικητής πέτυχε 43…) και 5 υπέρ του ΒΑΟΛ. Η ομάδα μας είχε 4 αποβολές (πολύ πριν τη λήξη του αγώνα) βασικότατων αθλητριών του (Γρηγοριάδη, Πύρρου, Καμαράδου, Μαργαρίτη). Καμία αθλήτρια δεν αποβλήθηκε από τον αντίπαλο. Δεν αναφέρουμε τίποτα άλλο για εφαρμογή κανονισμών, πειθαρχικό έλεγχο κλπ... Και παρά τη σωρεία των λαθών εμείς συνεχίζουμε και πιστεύουμε πως είναι ανθρώπινα. Από εκεί και πέρα ας αναλογιστούν τις ευθύνες τους εκείνοι που ορίζουν τους διαιτητές για τα κριτήρια αξιολόγησης της δυσκολίας ενός αγώνα και κυρίως για τα κριτήρια που ορίζεται ή δεν ορίζεται ένας διαιτητής... Από την ομάδα μας η Έφη Ρισκάκη πέτυχε 12π. (1τρ.) και ακολούθησαν (όσο έπαιξαν), οι Στεφανία Πύρρου και Ξανθούλα Μαργαρίτη από 8. Από τον ΑΙΓΕΑ καλύτερη η Εμ. Σερέπα με 16π., ακολούθησε η Β. Τριανταφυλλάκη με 10, ενώ καθοριστική συμμετοχή με 7 π. είχε η Μ. Λαγού κόρη του κόουτς των ΙΩΝΩΝ Γιάννη.

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 19-21, 34-32, 40-43.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου) Συρρή 3, Μαθιούδη, Μαργαρίτη 8, Λεοντάρα, Πύρρου 8, Γρηγοριάδου 3, Ιωάννου, Κασαμπά, Ρισκάκη 12 (1), Βερβέρη, Καμαράδου 6.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής-Καλαμάρης) Σερέπα 16, Κιρκινέζη, Σεφζινάι, Μαθιούδη, Μαρτάκη 3, Ντόσκα, Παλαβίδη, Ντούλη 5, Λαγού 7, Τριανταφυλλάκη 10.