18/01 (ΚΟΡ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 44-42

23kor

Την ήττα με σκορ 44-42, από τον ΑΙΓΕΑ, γνώρισε η ομάδα κορασίδων του ΒΑΟΛ Χίου, απόψε (18/01) το βράδυ στο κατάμεστο Κλειστό. Με αυτή τη νίκη τα κορίτσια των γηπεδούχων έκλεισαν με 3-0 τον Α΄ Γύρο του πρωταθλήματος, τον ΒΑΟΛ να ακολουθεί με 2-1 και τον τίτλο να κρίνεται, κατά πάσα πιθανότητα, στον 2ο Γύρο στο Βούρειο με την ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου να θέλει νίκη με 3 πόντους διαφορά για να κατακτήσει τον 20ο τίτλο της στη συγκεκριμένη κατηγορία. Στον αγώνα ο ΒΑΟΛ μπήκε πολύ πιο δυνατά και έλεγχε απόλυτα ρυθμό και σκορ για 3 δεκάλεπτα. Παρά την σωρεία αβίαστων λαθών (αμέτρητες κακές πάσες) ο Βούρειος έχτισε γρήγορα διψήφιες διαφορές και έφτασε στο ημίχρονο με 19-27. Στην περίοδο η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια νούμερα, φτάνοντας μέχρι το +17, με το τέταρτο δεκάλεπτο να ξεκινά με το σκορ στο 24-40. Στην 4η περίοδο οι αθλήτριες του Βούρειου τα έκαναν όλα λάθος επέτρεψαν στις ψυχωμένες γηπεδούχες να βρουν ψυχολογία, να τρέξουν ένα απίστευτο σερί 20-02 να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά 2 λεπτά πριν το τέλος και να φτάσουν σε μια απόλυτα δίκαια νίκη για την οποία τις συγχαίρουμε. 3 καίριες αποβολές Πατεράκη Σ., Πατάπη, Πρελιά (με 5 φάουλ), στέρησαν βασικές μονάδες των πρωταθλητών, χωρίς αυτό να αποτελεί δικαιολογία για την κάκιστη εικόνα του 4ου δεκαλέπτου... Η ιστορία έγραψε 44-42 και πλέον από αύριο κιόλας μετράμε τα λάθη μας, δουλεύουμε με περισσότερο πείσμα και κάνοντας απλώς τα αυτονόητα προετοιμαζόμαστε για τη ρεβάνς που θα κρίνει το πρωτάθλημα, προσπαθώντας, να μάθουμε από την ήττα και να γίνουμε καλύτερες...

Τα δεκάλεπτα: 08-19, 19-27, 24-40, 44-42.

Διαιτητές: Αναστασάκης - Φλωράδης.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμή) Χαψιά 7, Τσαουσάι, Μπογή 8, Τσέτσερη, Καλαφάτη 16(2), Φραγκάκη 2, Μπουγιούκα, Βυζανιάρη, Ζησιοπούλου, Παφύλλα 10, Καλουτά, Κριτούλη 1.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Τσιμπούκα 2, Σ. Πατεράκη 3, Πρελιά 5, Τακτικού 5, Νεαμονίτη 3, Βαβάκα 14(1), Μ. Πατεράκη 4, Αμέντα, Πατάπη 6, Δαμηλάκη, Κωνσταντάκη, Πολυχρόνη, Κουσκουσάκη.