13/11 (ΠΑΜΠ) ΒΑΟΛ - ΟΜΗΡΟΣ 81 - 52

Εύκολο απόγευμα για τους παμπαίδες του ΒΑΟΛ που νίκησαν με 81 - 52 τη φιλότιμη ομάδα του ΟΜΗΡΟΥ Καλλιμασιάς το Σάββατο στο Βούρειο. Τον αγώνα χάρηκαν όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος σε αυτόν και κυρίως οι 10 πιτσιρικάδες της Ακαδημίας μας που πήραν το "βάπτισμα" σε αγώνα. Η ομάδα του Κώστα Αμέντα πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε με πιεστική άμυνα να κλείσει το α΄δεκάλεπτο προηγούμενη με 19 - 04. Στον ίδιο ρυθμό και το 2ο δεκάλεπτο με την ομάδα μας να "εκτινάσει" την παραγωγικότητα της στους 34 πόντους ενώ και οι αθλητές του Αργύρη Στακιά άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι μας πετυχαίνοντας 14 πόντους σε αυτή την περίοδο. Έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με το σκορ 53 - 18. Στο β΄ημίχρονο ο κόουτς του ΒΑΟΛ χρησιμοποίησε και τους 12 αθλητές που είχε στη διάθεση του και μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά. Έτσι και σε συνάρτηση με την αύξηση της παραγωγικότητας του ΟΜΗΡΟΥ (πέτυχε 34π. στο β΄ημίχρονο σε σχέση με τους 18π του πρώτου) φτάσαμε στο τελικό 81 - 52. Από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Γιώργος Στρίγγος (24π. 1τρ.) και ακολούθησαν οι Παντελής Σεραφείμ (12π.), Μάρκελλος Καπίρης (11π.), Σπύρος Στρίγγος (10π.) και Ισίδωρος Σκούφαλος (8π.). Θετικότατος στον πρώτο φετινό του αγώνα ο Γιάννης Γιαννουλάκης (6π.) ενώ ντεμπούτο με τη φανέλα του ΒΑΟΛ έκαναν οι Στέλιος Χιωτέλλης (2π.) και Νίκος Σαρρής. Από τον ΟΜΗΡΟ που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, κορυφαίος ήταν ο Μακρίδης (28π.) ανηψιός του Ειδικού Γραμματέα του ΒΑΟΛ Τάσου Μακρίδη και ακολούθησαν σε απόδοση οι Γανιάρης (9π. 1τρ.) και Σκανδάλης (8π.).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Μιχάλη Γιακούμα και Αντώνη Συμιακάκη.

Τα δεκάλεπτα: 19 - 04, 53 - 18, 68 - 35, 81 -52.

ΒΑΟΛ (Αμέντας) Γ. Στρίγγος 24 (1), Χατζηδάκης, Σ. Στρίγγος 10, Σεραφείμ 12, Σαρρής, Σκούφαλος 8, Λως 4, Χιωτέλλης 2, Γιαννουλάκης 6, Γατανάς 2, Μπαρλής 2, Καπίρης 11.

ΟΜΗΡΟΣ (Στακιάς) Ψαρούδης 3, Στεφανίδης, Κούτης, Βούκουνας, Στεφανίδης 2, Σκανδάλης 8, Μακρίδης 28, Μονογιούδης 2, Γανιάρης 9 (1).