06/11 (EΦΗΒ) ΒΑΟΛ - ΑΙΓΕΑΣ 89 - 55

Ευρεία νίκη με σκορ 89 - 55 πέτυχε το εφηβικό τμήμα του ΒΑΟΛ απέναντι στον ΑΙΓΕΑ το απόγευμα του Σαββάτου στο Βούρειο. Η ομάδα του Κώστα Αμέντα πήρε από την αρχή μικρό προβάδισμα το οποίο διατηρούσε καθ' όλη τη διάρκεια του α΄ημιχρόνου (44 - 33). Τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της ομάδας μας δεν έλειψαν σ' αυτό το διάστημα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην ομάδα του Παναγιώτη Καλαμάρη να παρακολουθεί από πολύ κοντά στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν με την ομάδα μας να εμφανίζεται μεταμορφωμένη προς το καλύτερο. Πίεση στην άμυνα, κλεψίματα, ριμπάουντ, αιφνιδιασμοί οδήγησαν σε ένα επιμέρους σκορ γ΄ δεκαλέπτου 32 - 09 και ουσιαστικά στο "ξεκαθάρισμα" του αγώνα. Από εκεί και πέρα ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Κώστα Αμέντα να χρησιμοποιεί και τους 10 παίχτες που είχε στη διάθεσή του και να μένει ικανοποιημένος από όλους τους για την προσπάθειά τους. Από την ομάδα μας κανείς δεν υστέρησε ενώ 4 αθλητές μας έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων (Σουλίκας 19 (1), Σακελλαρης 18, Αργυρούδης 16 (1), Κατσαρός 13 (3)). Από τον ΑΙΓΕΑ καλύτερος ο Σωκράτης Σπυράκης (25π. 2τρ.) και ακολούθησε ο Φώντας Μπουμπάρης (14π.).

Τα δεκάλεπτα 22 - 16, 44 - 33, 76 - 42, 89 - 55.

Άριστη η διαιτησία των Βαλάντη Κοντίλη και Γιάννη Λουκαράκη.

ΒΑΟΛ (Αμέντας - Συμιακάκης) Γκλώτσος 2, Πνευματικούδης, Σουλίκας 19 (1), Μπίτσι 8, Γρηγοριάδης, Σακελλάρης 18, Τριπολίτης 6, Κατσαρός 13 (3), Αργυρούδης 16 (1), Μπουμπάρης 7.

ΑΙΓΕΑΣ (Καλαμάρης) Μπάντσεφ 7 (1), Σκιαθίτης, Πάτρας, Μονιούδης, Κουλουράκης 2, Καρακατσάνης, Βούτας 2, Σπυράκης 25 (2), Βαρυτιμιάδης 3, Μπουμπάρης 14.