20/10 (ΑΝΔΡ) ΙΩΝΕΣ - ΒΑΟΛ 66 - 81

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ανδρική μας ομάδα, το βράδυ της Τετάρτης στο κατάμεστο Κλειστό. Ο ΒΑΟΛ πέρασε με επιτυχία την έδρα των ΙΩΝΩΝ κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 66 – 81. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα των Γιάννη Λαγού και Αντώνη Συριάνη να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς, να εκμεταλεύεται στο απόλυτο τις βιαστικές και άστοχες επιθετικές επιλογές της ομάδας μας και να προηγείται πολύ γρήγορα με 6 και 9 πόντους διαφορά. Ο αρχικός αιφνιδιασμός της ομάδας των Παντελή Βούλικα και Πέτρου Συμιακάκη με το πέρασμα του χρόνου άρχισε να ξεπερνιέται με τους παίκτες μας να σοβαρεύονται σε άμυνα και επίθεση. Έτσι η α΄ περίοδος έληξε με την ομάδα μας να έχει πάρει «βραχεία» κεφαλή στο σκορ 15 – 16. Στο 2ο δεκάλεπτο τα επιθετικά ατού του ΒΑΟΛ άρχισαν να βρίσκουν πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, ενώ η άμυνα ζώνης της ομάδας μας εγκλώβισε τους αθλητές των ΙΩΝΩΝ. Με τον τρόπο αυτό φτάσαμε στο ημίχρονο με τον ΒΑΟΛ στο +8 (25 – 33) με τον φίλαθλο κόσμο να περιμένει να δει το ντέρμπυ να συνεχίζεται στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό όμως δε συνέβει, αφού η ομάδα μας βγήκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στο γ΄ δεκάλεπτο. Με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας σε τρίποντα και δίποντα και απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ ο ΒΑΟΛ κυριάρχησε απόλυτα στο γ΄ δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 12 – 33. Στο διάστημα αυτό η ομάδα μας έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα  οδηγώντας τον στο 37 – 66. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως ο ΒΑΟΛ πέτυχε σ’ αυτό το 3ο δεκάλεπτο ακριβώς το άθροισμα των πόντων που πέτυχε στο 1ο και στο 2ο δεκάλεπτο μαζί (33). Στο 4ο δεκάλεπτο με τον Σταμάτη Λεγάτο να σημειώνει τους 13 από τους 21 πόντους του οι ΙΩΝΕΣ «μάζεψαν» τη διαφορά κι έτσι φθάσαμε στο τελικό 66 – 81. Ο ΒΑΟΛ πέρα από την πολύ σημαντική νίκη που πέτυχε, κέρδισε από το σημερινό παιχνίδι κάτι ακόμα πιο σπουδαίο. Με την ενεργή συμμετοχή του 15χρονου Δημήτρη Αργυρούδη, του 16χρονου Μιχάλη Σουλίκα και του 15χρονου Λεωνίδα  Μπουμπάρη έδειξε πως μπορεί να κοιτά με αισιοδοξία και το «αύριο». Οι 3 πιτσιρικάδες (κυρίως οι 2 πρώτοι) μπήκαν στον αγώνα όταν η «μπάλα έκαιγε» και η ομάδα μας ήταν πίσω στο σκορ και συνετέλεσαν τα μέγιστα και ουσιαστικά στη νίκη της ομάδας μας. Ο Δημήτρης Αργυρούδης πέτυχε 13 π. με 3τρίποντα και περιόρισε αισθητά τους αντιπάλους που μάρκαρε. Ο Μιχάλης Σουλίκας διακρίθηκε για άλλη μία φορά οργανωτικά αλλά και εκτελεστικά (6π.). Ο Λεωνίδας Μπουμπάρης είχε 2 εκπληκτικά «στοπ» πάνω σε σπουδαίους αντιπάλους (Σταμάτη Λεγάτο και Κώστα Κουιμτζή) και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ένα μεγάλο μπράβο στους πιτσιρικάδες μας κι από αύριο το κεφάλι μέσα και στρώσιμο στη δουλειά γιατί απ’ αυτήν προήλθε η σημερινή εμφάνιση. Κι ένα ακόμα μεγαλύτερο μπράβο στον προπονητή μας που πήρε το ρίσκο να χρησιμοποιήσει τους νεαρούς ως πρώτη αλλαγή σε καίριο σημείο του αγώνα και φυσικά δικαιώθηκε. Από την ομάδα μας, κανείς δεν υστέρησε με τους «συνήθεις ύποπτους» να την οδηγούν στο σκοράρισμα (Αντώνης Καλιμανάς 23 (3) και Μανώλης Χατζηλάμπρου 17 (2)). Ειδικά για τον Αντώνη η μέρα ήταν αρκετά δύσκολη μιας και λίγη ώρα πριν τον αγώνα βρίσκονταν στην κηδεία της γιαγιάς της συζύγου του. Από εκεί και πέρα θετικότατοι στο ντεπούτο τους με τη φανέλα του ΒΑΟΛ οι Χρήστος Γραικός (10π.) και Βασίλης Σταμέλος (5 (1)) με τον τελευταίο να φθάνει στο ζενίθ την απόδοσή του στο καθοριστικό γ΄ δεκάλεπτο οπότε και "τίναξε το tentex στον αέρα…" ενώ σταθερή αξία ο Τάσος Γολικίδης (5 (1)) υπό το βλέμα του πατέρα του). Από τους ΙΩΝΕΣ ξεχώρισαν οι Σταμάτης Λεγάτος (21 (1)) και Γιώργος Κώσταλος (11) ενώ θετικοί ήταν ο Δ. Πουλημένος (10π.) και ο Πέτρος Μενδώνης (8 (1)).