09/10 EΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΒΑΟΛ 50 - 55

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΝΕΑΝ) - ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (ΓΥΝ) 50 - 55

Ένας ακόμα σπουδαίος αγώνας, που συνοδεύτηκε από μεγάλη νίκη της ομάδας μας πέρασε στην ιστορία του ΒΑΟΛ. Στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα εγκαίνια του πανέμορφου Κλειστού Γυμναστηρίου του Δήμου Καμποχώρων διοργανώθηκε από τη ΝΑ Χίου, το Δήμο Καμποχώρων, τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου και την ΤΕ Χίου ο αγώνας ανάμεσα στην Εθνική ομάδα νεανίδων και τη Γυναικεία ομάδα μας, και οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους τους παραπάνω φορείς που κάλεσαν τον ΒΑΟΛ και έτσι μας έδωσαν, πέρα από την τιμή, τη δυνατότα για ένα σπουδαίο φιλικό αγώνα. Παρά τα προβλήματα που κτύπησαν την ομάδα μας πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα (η Δήμητρα Χαβαλέ είχε προσβληθεί από γαστρεντερίτιδα και έπαιξε για 7 λεπτά μόνο και η Μαρία Μονογιούδη υπέστει βαρύ διάστρεμα στα μετατάρσια στο 2ο λεπτό του αγώνα) τα κορίτσια του Παντελή Βούλικα έπαιξαν πολύ όμορφο μπάσκετ και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα μπροστά σε αρκετό κόσμο που βρέθηκε στο νεόδμητο Κλειστό Γυμναστήριο στο Χαλκειός. Παρά το αρχικό "σοκ" από τον τραυματισμό της Μαρίας Μονογιούδη στο ξεκίνημα του αγώνα, τα κορίτσια του ΒΑΟΛ μπήκαν αρκετά ορεξάτα και με πολύ καλή άμυνα και ώριμες επιθετικές επιλογές έκλεισαν το α΄ δεκάλεπτο με 15 - 18. Στο β΄ δεκάλεπτο οι ταλαντούχες Νεάνιδες του Τάκη Μπακογιώργου ανέβασαν απόδοση, έβγαλαν αιφνιδιασμούς για να κλείσει το ημίχρονο με τις 2 ομάδες ισόπαλες (27 - 27). Στο ξεκίνημα του γ΄ δεκαλέπτου η Εθνική είχε τον έλγχο του αγώνα διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα έως το 17΄. Από το σημείο εκείνο και έως τη λήξη του αγώνα ο ΒΑΟΛ πίεσε στην άμυνα, έκλεψε μπάλες, έλεγξε τα ριμπάουντ και βρήκε τρόπο να φθάνει στο αντίπαλο καλάθι, ανακτώντας τα ηνία του αγώνα. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος, παρά την πίεση που άσκησαν οι νεαρες διεθνείς και έτσι φτάσαμε στο τελικό 50 - 55. Ο Παντελής Βούλικας χρησιμοποίησε και τις ...13 κοπέλες που είχε στη διάθεση του κι αυτές, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο, των δικαίωσαν απόλυτα. Χαρακτηριστικό είναι πως τα τελευταία κρήσιμα λεπτά του αγώνα οι Νεάνιδες της Εθνικές αντιμετώπιζαν στην πεντάδα του ΒΑΟΛ και τις συνομήλικες τους Ξανθούλα Μαργαρίτη και Καλλιόπη Γρηγοριάδου. Από την ομάδα μας πρώτες σκόρερ με 12 πόντους η κάθεμία, οι Βίκυ Κομνηνού (σπουδαίο παιχνίδι οργανωτικά και εκτελεστικά) Θάλεια Ψώρρα ("παληκάρι" σε άμυνα και επίθεση με "καυτά" καλάθια) και Τώνια Πιτσάκη (Γεμάτη εμφάνιση με πάρα πολλά περιθώρια βελτίωσης). Στο σκοράρισμα ακολούθησε με. η "αφιονισμένη" Ζωή Παπαγεωργάκη που κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και άφησε το στίγμα της. Από τα υπόλοιπα κορίτσια της ομάδας μας κανένα δεν υστέρησε με τις "παλιοσειρές" Άντα Ζαχαριάδη να διακρίνεται απέναντι στις ...εγγονές της και την αρχηγό Αγγελική Βουδούρη να κάνει αισθητή την παρουσία της. Από την Εθνική καλύτερη η "αρχοντική" Ρία Πατεράκη (14π.) και ακολούθησαν οι Καμπουράκη (10π. 1τρ.) και Χριστακοπούλου (7π. 1τρ.). Σε μερικές στιγμές τα κορίτσια της Εθνικής έβγαλαν εκπληκτικές φάσεις και γενικά έδειξαν πως μπορούμε να ατενίζουμε με αισιοδοξία το αύριο του Γυναικείου μπάσκετ σε Εθνικό επίπεδο. Η (μία) άτυχη της βραδιάς Δήμητρα Χαβαλέ αφού δοκίμασε τις δυνάμεις της και με υπερπροσπάθεια έπαιξε 7΄ αναχώρησε το βράδυ του Σαββάτου για την Αθήνα ώστε να ξεκουραστεί και να αναρώσει ταχύτερα. Η άλλη άτυχη, Μαρία Μονογιούδη μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο της Χίου, μετά τον τραυματισμό της όπου η ακτινογραφία και η διάγνωση έδειξαν τη σοβαρότητα του τραυματισμού. Η Μαρία βέβαια μάλλον θα διαψεύσει και πάλι τις προγνώσεις και θα είναι μάχιμη νωρίτερα. Δεν αποκαλούν, άλλωστε, τον καθένα "iron". Περαστικά και στα δύο κορίτσια και γρήγορα καλά γιατί μας περιμένουν στη ...Σμύρνη. Iδιαίτερα αισθητή και η παρουσία της Ακαδημίας μας στις κερκίδες του γηπέδου με τους μικρούς αθλητές και αθλήτριες του ΒΑΟΛ να χειροκροτούν τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Άριστη η διαιτησία των Βαλάντη Κοντίλη και Γιάννη Λουκαράκη.

Τα δεκάλεπτα: 15 - 18, 27 - 27, 37 - 39, 50 - 55.

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ (Μπακογιώργος, Κλιγκοπούλου) Καλαμπάκου 4, Καμπουράκη 10 (1), Γιομπάνη 5, Σέλλα 5 (1), Πολιτοπούλου 3, Χριστακοπούλου 7 (1), Πατεράκη 14, Πριονά 2, Τσαβού, Ζαχαράκη.

ΒΑΟΛ (Βούλικας, Συμιακάκης) Ψώρρα 12, Μονογιούδη, Μαργαρίτη, Γρηγοριάδου, Βουδούρη, Ξύδα, Κομνηνού 12 (1), Χαβαλέ 5 (1), Βόλλα 2, Παπαγεωργάκη 8, Ζαχαριάδη 4, Πιτσάκη 12, Κουτουβίδου.