08/03 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ -ΕΡΜΗΣ ΣΧ. 59-64

Ο Φλεβάρης ...τελείωσε απότομα για τον ΒΑΟΛ Χίου ο οποίος πραγματοποιώντας αυτοκαταστροφική εμφάνιση έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια σπουδαία νίκη και ηττήθηκε δίκαια από τον, όχι καλύτερό του αλλά σίγουρα πιο συγκεντρωμένο, ΕΡΜΗ Σχηματαρίου με 59-64. Με το αποτέλεσμα αυτό ο Βούρειος πέταξε στα σκουπίδια τις εκτός έδρας νίκες του καθώς σημείωσε την 4η (!) εντός έδρας φετινή ήττα του τρέχοντας πλέον ρεκόρ 7-10... Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και εκμεταλλευώμενοι τη μηδαμινή συγκέντρωση των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 8-19 (!) στο παγώνοντας το Κλειστό. Ευτυχώς στη συνέχεια ο ΒΑΟΛ βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και μειώνοντας τα πολλά αβίαστα λάθη του μάζεψε τη διαφορά στον πόντο (20-21) γράφοντας ένα σερί 12-2 μέχρι τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου. Στο 2ο δεκάλεπτο η χιώτικη άμυνα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο και δεχόμενη τον 1ο πόντο 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα κατάφερε να έχει παθητικό μόλις 5π. και γράφοντας ένα επί μέρους 11-05 προηγήθηκε προς στιγμή με +8 και να πάει στα αποδυτήρια τελικά με +5 31-26. Σε αυτό το διάστημα ο ΒΑΟΛ έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει τον αγώνα αφού πέρα από το μομέντουμ είχε καταφέρει να εγκλωβίσει επιθετικά τους γηπεδούχους. Παρ' όλα αυτά επιπολαιότητες και ανώριμες επιλογές στην επίθεση αλλά και κακή διαχείριση των φάουλ στην άμυνα (δεχθήκαμε τρίποντο με τη λήξη του ημιχρόνου ενώ είχαμε 2 φάουλ να ξοδέψουμε) έδωσαν την ευκαιρία στον ΕΡΜΗ να κρατήσει επαφή με το σκορ γεγονός κομβικό με βάση ότι ακολούθησε... Οι Βοιοτοί ξεκίνησαν δυνατά στην επανάληψη και πήραν το εφιαλτικό 3ο δεκάλεπτο με επί μέρους 08-23 (!) κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και έχοντας σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Δημητριάδη που σταμάτησε στους 26π. με 2 τρ. Μ' αυτά και μ' αυτά η διαφορά εκτινάχθηκε στο -12 και όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει... Παρά την κακή της ψυχολόγια όμως, η ομάδα του Παντελή Βούλικα έκανε την αντεπίθεσή της με μπροστάρη τον Παναγιώτη Κωνσταντινάκο (10(2)) σε αυτό το διάστημε και κατάφερε να μειώσει στο -4 βάζοντας ξανά "φωτιά" στο κατάμεστο Κλειστό. Και η διαφορά θα μπορούσε να πάει και στο καλάθι αν ο κ. Χρηστίδης δεν σταματούσε (προς απορία όλων) τον αιφνιδιασμό (έφευγε μόνος του ο Ανδρουλάκης) για να υποδείξει λήξη του χρόνου επίθεσης του ΕΡΜΗ !!!. Κόντρα και σ' αυτό ο ΒΑΟΛ έφτασε μέχρι το -3 αλλά η εμπειρία του Δημητριάδη κράτησε τη νίκη για το σύνολο του Νίκου Οικονόμου στον οποίο ο Πρόεδρος του Βούρειου κ. Μάρκος Ψώρρας έδωσε τιμητική πλακέτα πριν το τζάμπολ του αγώνα. Παραγωγικότερος για τον ΒΑΟΛ ο Μιχάλης Σουλίκας (12(1)) σε ένα απόγευμα που σχεδόν το σύνολο των ατού του Βούρειου βρέθηκε σε μέτρια μέρα με τα ριμπάουντ, την έλειψη καθαρού μυαλού και την μεγάλη αστοχία με 13 (!) χαμένες ελεύθερες βολές να βάζουν τέλος στα όνειρα για ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Συγχαρητήρια στον ΕΡΜΗ για τη νίκη του, καλή επιστροφή και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και πλέον ενδοσκόπηση, κλείσιμο της κακής παρένθεσης και του πισωγυρίσματος και στροφή στον δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι της επόμενης Κυριακής στο Ίλιον. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που γέμισε το Κλειστό και έδωσε ενέργεια στους αθλητές μας και μια επική ανατροπή που δυστυχώς δεν ήρθε ποτέ...

Διαιτητές: Πλιάκας - Χρηστίδης.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 31-26, 39-49, 59-64.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Φερεντίνος, Σιμιτσάκης 2, Ανδρουλάκης 1, Σουλίκας 12(1), Βούλικας, Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 9, Τσουρής 8(1), Μαρούλης 9, Τροβάς 6, Κουϊμτζής 2, Κωνσταντινάκος 10(2)

ΕΡΜΗΣ Σχηματαρίου (Οικονόμου - Σίσκος) Καρακωνσταντάκης 4, Γκοντόπουλος 16(3), Σακελλαράκης, Μιχαήλ, Γεωργίου 6(2), Κοπακάκης, Χάλιος 6, Κουλούρης 6(2), Σιδερης, Δημητριάδης 26(2).