Header

banner_top

27/11 (ΝΕΑΝ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 64-46

Την ήττα με 64-46 γνώρισε η ομάδα νεανίδων του ΒΑΟΛ Χίου από την αντίστοιχη του ΑΙΓΕΑ, το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό. Τα κορίτσια του Γιάννη Σαμιώτη, παρά το νεαρό την ηλικίας τους και τις πολλές απουσίες τους, πάλεψαν για το καλύτερο, ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 35΄ με την αναμέτρηση να εξελίσσεται σε ντέρμπι, αλλά ένα κακό πεντάλεπτο στην τελευταία περίοδο (21-06 (!) το επιμέρους σκορ) υπήρξε ικανό να χαλάσει την καλή εικόνα ατης ομάδας και να δώσει τη νίκη (και τη διαφορά του +18) στις γηπεδούχες χρίζοντάς τες απόλυτο φαβορί για τον φετινό τίτλο στην κατηγορία. Στο διάστημα αυτό πέρα από την κακή απόδοση των φιλοξενουμένων υπήρξε και ένας καταιγισμός από εύστοχα σουτ 3 πόντων που έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του ΑΙΓΕΑ που επικράτησε δίκαια. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα "Γυναικείου" τμήματος τη φετινή αγωνιστκή περίοδο με τη συνέχεια και στο συγκεκριμένο τμήμα να φαντάζει καλύτερη με τη σταδιακή ένταξη των κοριτσιών που έλειψαν από τη σημερινή αναμέτρηση. Παραγωγικότερες για τον Βούρειο οι Σουλίκα (13), Σαλιάρη (12) και Βούλγαρη 10(2), ανώ από τον ΑΙΓΕΑ ξεχώρισαν οι Καρατζάνου (26(3)) και Δάνδουλα (15(3)).

Διαιτητές: Αναστασάκης - Συμιακάκης.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 22-18, 43-40, 64-46.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμη) Μπάτση 6,  Δανδουλα 15(3), Σκουφαρα 5(1), Ψυχη, Αγκο 8, Γιαννιωδη 4, Κοιλιαρη  Καρατζανου 26(3)

ΒΑΟΛ (Σαμιωτης) Σαλιάρη 12, Παναγιωτακη, Πυκνη, Σουλίκα  13, Βούλγαρη 10(2)  Χαρίτου 4  Χριστοβασιλη  Μαθιούδη  Μπακλή.7