13/04 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΙΚΑΡΟΣ 71-73

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΒΑΟΛ Χίου κατάφερε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι και να μπλέξει σε σοβαρές περιπέτειες... Στο κατάμεστο Κλειστό και ενώ 4,5 λεπτά πριν τη λήξη είχε προηγηθεί με 71-60 παίζοντας όμορφο μπάσκετ, κατάφερε να δεχθεί ένα σερί 13-0, με τον Μούκα 16΄΄ πριν τη λήξη να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά μετά το 15΄ του Α΄ ημιχρόνου... Με την ήττα αυτή ο Βούρειος έπεσε σε θέση μπαράζ πριν την ολοκλήρωση της 23ης αγωνιστικής και πλέον θέλει 2 νίκες στις τελευταίες 3 αγωνιστικές (ΔΕΙΛΙΝΟ εντός, ΟΦΗ εντός, ΕΡΜΗΣ εκτός) και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να αποφύγει τις 2 "κακές" θέσεις που οδηγούν σε άμεσο υποβιβασμό και μπαράζ παραμονής αντίστοιχα. Στο παιχνίδι μετά το 1ο δεκάλεπτο (16-21) που οι αθλητές του Παντελή Βούλικα μπήκαν αγχωμένοι, η πρωτοβουλία και ο έλεγχος του ρυθμού πέρασε στη χιώτικη ομάδα που με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο της 2ης περιόδου πέρασε μπροστά πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +8 (39-31). Στην επάναληψη ο ΙΚΑΡΟΣ μείωσε πρόσκαιρα μέχρι το -3 αλλά και πάλι οι παίκτες του Βούρειου βρήκαν τα πατήματά τους και με 4 συνεχόμενα τρίποντα και θεαματικό ομαδικό μπάσκετ έστειλαν τη διαφορά στο +11 (71-60) 4,5 λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και μετά ο ΒΑΟΛ έκανε πραγματικά ότι μπορούσε για να χάσει, με αποκορύφωμα το "πάρτι" των φιλοξενουμένων στα ριμπάουντ και τις απίστευτες κακές επιλογές και τα καταδικαστικά λάθη... Μ' αυτά και μ' αυτά φτάσαμε στα τελευταία 16΄΄ με το σκορ στο 71-70 και τον Βούρειο να βγάζει άμυνα, το ριμπάουντ όμως να χάνεται ξανά και η μπάλα να φθάνει στον Μούκα που με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο έγραψε το 71-73. Στα 16΄΄ που απέμειναν και αφού ο ΙΚΑΡΟΣ έκανε 3 φάουλ (μέχρι εκείνο το σημείο είχε χρεωθεί μόλις με 1 (!!!)) ο ΒΑΟΛ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τελευταίο τρίποντο κι έτσι γράφτηκε το οδυνηρό 71-73 που μπορεί να αποβεί και μοιραίο για την προσπάθεια της χιώτικης ομάδας καθώς μετά την ΚΑΠ και ο ΙΚΑΡΟΣ "περνάει" από τη Χίο... Μοναδική παρηγοριά το ότι σε ισοβαθμία με τον ΙΚΑΡΟ ο ΒΑΟΛ έχει το πάνω χέρι απώρεια του +13 του ΣΕΦ, αλλά πλέον η αλήθεια είναι πως μπλέξαμε... Συγχαρητήρια στο ΙΚΑΡΟ που έπιασε απο τα μαλιά την ευκαιρία που του δώσαμε και έφτασε με ψυχή στη νίκη. Συγχαρητήρια στον υπέροχο κόσμο της Χίου που όχι μόνο γέμισε ασφυκτικά το Κλειστό αλλά παρέδωσε για άλλη μια φορά μαθήματα αθλητικής παιδείας χειροκροτώντας τους νικητές στο τέλος του αγώνα. Κι όλα αυτά ενώ ο ΒΑΟΛ μπορεί να παραπονεθεί (με βάση τα στοιχεία του φύλλου αγώνα και μόνο) ότι το παιχνίδι έληξε με τα φάουλ 25-20 κατά του (25-17 ουσιαστικά αφού τα 3 έγιναν σκόπιμα στην τελευταία επίθεση), με τις ελεύθερες βολές 12-28 (!!!) (ο ΒΑΟΛ πήρε 5 πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ο ΙΚΑΡΟΣ 19 (!)) ενώ σε όλο το 2ο ημίχρονο που ο Βούρειος κέρδισε 6 φάουλ (είπαμε το 3 σκόπιμα) εκτέλεσε μόλις 2 βολές... Πλέον ό,τι έγινε έγινε. Δεν ψάχνουμε άλλοθι και δικαιολογίες... Αντρίκεια και καθαρά φταίμε εμείς. Μαζεύουμε τα κομμάτια μας και ελπίζοντας στα 3 τελευταία ματς να μην αδικήσουμε ξανά τόσο κατάφορα τους εαυτούς μας παλεύουμε για το καλύτερο και ταμείο θα κάνουμε στο τέλος. Χάσαμε μια τεράστια ευκαιρία να "καθαρίσουμε" την παραμονή πριν το Πάσχα αλλά είμαστε ακόμα ζωντανοί και όσο είμαστε ζωντανοί θα παλεύουμε για τη φανέλα μας, για το νησί μας και γι αυτόν τον υπέροχο κόσμο που ένα ευχαριστώ είναι λίγο για τη σημερινή του παρουσία και τον σημερινό του παλμό...

Διαιτητές: Κουτσοδήμος - Μακρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-30, 58-52, 71-73.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Σαμιώτης 6, Σερέπας, Ανδρουλάκης 8(2), Σουλίκας 14(2), Φουντουλάκος, Αγγελίδης 8, Καραφαντής, Τσουρής 13(2), Κουτσαντωνάκης 4, Τροβάς 7(1), Σουλινάρης 9, Κωνσταντινάκος 2.

ΙΚΑΡΟΣ Νέας Σμύρνης (Μεγαγιάννης - Μακρυνιώτης) Μπάζιος 3, Σταμάτης 12(1), Γιαννακοδήμος 11(1), Μοσόρας 3(1), Μούκας 3(1), Μιχαλόπουλος 10, Διαμαντόπουλος 18(2), Αντωνούσος 1, Ανέστης 12.