17/03 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΜΕΛΙΣΣΙΑ 63-70

Την ήττα με σκορ 63-70 από τα ΜΕΛΙΣΣΙΑ γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου το απόγευμα της Κυριακής στο κατάμεστο Κλειστό, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα παρά την επική ανατροπή που πέτυχε όντας 18π. πίσω στο ξενκίνημα της 3ης περιόδου, δεν κατάφερε να προηγηθεί (ισοφάρισε 2 φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο) και έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες και κυρίως εξαιτίας ένος μεγάλου τρίποντου (από τα 10 (!) που πέτυχε ο ΚΑΟΜ) του Ηλία Σοφρωνά που έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του με +4 πόντους δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ένα φάουλ που δεν σφυρίχτηκε ποτέ πάνω στον Βαγγέλη Τσουρή και οι απέλπιδες προσπάθειες του Βούρειου για ανατροπή απλά έγραψαν το τελικό 63-70. Δίκαια η νίκη των φιλοξενουμένων με βάση την εικόνα ειδικά του Α΄ ημιχρόνου, αλλά και μεγάλο κρίμα η ήττα για την ομάδα της Χίου μετά από τέτοια υπερπροσπάθεια και μεγαλύτερο κρίμα γι αυτόν τον υπέροχο κόσμο που έδωσε φτερά στον ΒΑΟΛ και δημιούργησε μια ατμόσφαιρα καυτή μεν, αλλά πάντα σε αθλητικά πλαίσια παραδίδοντας για άλλη μια φορά μαθήματα παιδείας και πολιτισμού... Ο ΒΑΟΛ βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ εξαιτίας της έλειψης συγκέντρωσης των παικτών του (απίστευτα πολλά λάθη), της μεγάλης περιφερειακής ευστοχίας των φιλοξενουμένων (7τρ, στο Α΄ ημίχρονο), τον έλεγχο των ριμπάουντ από πλευράς Μελισσίων και της μέτριας μέρας που βρέθηκαν αρκετά από τα ατού των γηπεδούχων. Μ' αυτά και μ' αυτά ο πίνακας στην ανάπαυλα έδειχνε 24-40 με το -16, βάσει της εικόνας του Βούρειου, να δείχνει μη αναστρέψιμο. Στην επανάληψη όμως, και αφού η διαφορά έφτασε το -18 στο ζενίθ της, η ομάδα της Χίου, παίρνοντας ενέργεια από την παλώμενη κερκίδα της, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, αυξάνοντας τόσο την περιφερειακή της πίεση, όσο και την ευστοχία της στην επίθεση. Με αντίδοτο στον "τεράστιο" Παναγιώτη Καραβανά (6π.) τον ρούκι του ΒΑΟΛ Γιώργο Κουτσαντωνάκη (4π.) που γέμισε τη χιώτικη ρακέτα και τους Βαγγέλη Τσουρή (16(1)) και Γιάννη Σαμιώτη (13π.) να οδηγούν επιθετικά, η διαφορά είχε πέσει ήδη στο -5 (45-50) στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟΛ πίεσε κι άλλο, βάζοντας για τα καλά στο παιχνίδι και τον κόσμο του και ισοφάρισε 2 φορές το σκορ χάνοντας την ευκαιρία να προηγηθεί από δικά του λάθη. Εκεί με το μομέντουμ να δείχνει Βούρειο ήρθαν τα γεγονότα που προαναφέραμε, με κυριώτερο το τρίποντο μαχαιριά του Σωφρονά, για να σφραγίσει τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων οι οποίοι (νικητές και ηττημένοι) καταχειροκροτήθηκαν από το χιώτικο κοινό. Συγχαρητήρια στον ΚΑΟΜ για τη νίκη του, αλλά και πολλά μπράβο στους παίκτες της Χίου που έστω κι αν αδίκησαν "κατάφορα" τον εαυτό τους για ένα ημίχρονο, πάλεψαν, κατάθεσαν ψυχή κι έχασαν στις λεπτομέρειες ένα παιχνίδι που έδειχναν πως μπροούσαν να "κλέψουν". Πλέον ο ΒΑΟΛ έχει ρεκόρ 8-11 και ακολουθεί μια πολύ δύσκολη έξοδος στην Αταλάντη την επόμενη αγωνιστική. Με "φάρο" πάντως το 2ο ημίχρονο και με βάση τα 4 εντός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν ο Βούρειος μπορεί να πετύχει και φέτος τον άθλο της παραμονής αρκεί να αναλογιστεί τα σημερινά λάθη του και κυρίως να έχει πλάι του τη μοναδική χιώτικη εξέδρα την οποία ευχαριστούμε όλοι από την καρδιά μας και επιφυλασσόμαστε να την κάνουμε χαρούμενη στα επόμενα ματς...

Διαιτητές: Μαρίγλη - Ροδίτης.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 24-40, 45-50, 63-70.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Σαμιώτης 13, Κουτσαντωνάκης 4, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας 6, Φουντουλάκος, Αγγελίδης 4, Καραφαντής, Τσουρής 16(1), Ορφανόπουλος, Τροβάς 7(1), Σουλινάρης 6, Κωνσταντινάκος 5(1).

ΚΑΟ Μελισσίων (Δάγλας - Μπαρτζός) Κυπαρίσης 7(1), Στεργίου, Ηλιόπουλος, Οικονομόπουλος 17(2), Λέπουρης, Κοντός 10(1), Σωφρονάς 11(2), Ζήρος 7(2), Πολιτόπουλος, Τρίχας 5(1), Καραχάλιος 7(1), Καραβανάς 6.