17/01 (ΑΝΔΡ) ΔΕΙΛΙΝΟ-ΒΑΟΛ 61-80

dilino

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τον ΒΑΟΛ Χίου καθώς νίκησε στο Λίντο το ΔΕΙΛΙΝΟ με 61-80. Με τον τρόπο αυτό η ομάδα του Παντελή Βούλικα έφτασε στην 6η φετινή νίκη της, σκαρφάλωσε στην 6η θέση της βαθμολογίας και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στη Γ΄ Εθνική. Από τη στιγμή που ξεπέρασε το άγχος του, καθώς έπαιξε για πρώτη φορά ως φαβορί σε εκτός έδρας αγώνα και μάλιστα απέναντι σε μια ιδιαίτερα μαχητική και νεανική ομάδα, ο Βούρειος έπαιξε το αγαπημένο του γρήγορο και πιεστικό παιχνίδι, έλεγξε τα ριμπάουντ και έφτασε δίκαια και εύκολα τελικά στην τελική επικράτηση. Στην 3η περίοδο άρχισαν να αυξάνουν και τα χαμηλά έως τότε ποσοστά στα τρίποντα γεγονός που είχε ως φυσιολογικό αποτέλεσμα τους 28 πόντους διαφορά που υπήρξε και το ζενίθ του αγώνα. Με σταθερή επιθετική συγκομιδή πάνω από 20π, ανά περίοδο (18-23, 17-25, 09-23) η κακή τελευταία περίοδος (17-09) απλά έγραψε το τελικό 61-80. Παρουσία έκπληξη στο Λίντο αυτή του βετεράνου άσσου του Βούρειου Γιώργου Καρότση που ταξίδεψε στο Ηράκλειο αποκλειστικά για να δει την ομάδα του Κουμπάρου του και έφυγε νικητής "ξορκίζοντας" την ήττα του 2006 από το ΗΡΑΚΛΕΙΟ στο ίδιο γήπεδο. Παρόν στην κερκίδα και ο Λεωνίδας Μπουμπάρης που μαζί με τους συμπάικτες του στον ΟΦΗ θα αποτελέσουν τον επόμενο αντίπαλο του ΒΑΟΛ Χίου για τη 12η αγωνιστική (2 Αοράκια - 17:00 - Σαββατο 19/1). Καλή συνέχεια στους φίλους από το ΑΟ ΔΕΙΛΙΝΟ τους οποίους περιμένουμε στη Χίο για να ανταποδώσουμε την άψογη φιλοξενία. Γουρλίδικα τα νέα μπουφάν του ΒΑΟΛ, προσφορά του Fair Play τα οποία ξεκίνησαν "νικηφόρα". Καλή ξεκούραση στη χιλωτικη αποστολή, πολλά συγχαρητήρια για την πρώτη επί Κρητικού εδάφους νίκη ανδρικής ομάδας του ΒΑΟΛ και καλή συνέχεια σε όλους...

Διαιτητές: Φασόλης-Καραμπιτσάκος

Δεκάλεπτα: 18-23, 35-48, 44-71, 61-80
Δειλινό (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 29 (2), Μπορμπίδης 2, Αντωνογιαννάκης, Γαιτανάκης 2, Στεβοβιτς 4, Λεφής 8, Γρύλλης 5 (1), Εκίζογλου 2, Κυριτσης 6, Γκουτσίδης, Σπηλιωπουλος 3.
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Φουντουλάκος, Σαμιώτης 4, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας 14 (1), Αγγελίδης 16, Καραφαντής 1, Τσουρής 11 (1)Κουϊμτζής 2, Τρόβας, 13 (3), Σουλινάρης 8, Κωνσταντινάκης 9 (1).