19/12 (ΓΥΝ) ΑΙΓΕΑΣ-ΒΑΟΛ 52-38

Την πρώτη της φετινή ήττα γνώρισε στο φινάλε του Α΄ Γύρου η ομάδα Γυναικών του ΒΑΟΛ Χίου, καθώς το απόγευμα της Τετάρτης ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΑΙΓΕΑ με 52-38. Ένα κακό δεκάλεπτο, το 3ο όπου ο Βούρειος έχασε με 21-05, ήταν αρκετό για να μετατρέψει το ντέρμπι που παρακολουθούσαν οι αρκετοί θεατές που βρέθηκαν στο Κλειστό, στο τελικό +14. Η ομάδα του Γιάννη Σαμιώτη πάλεψε, έλεγξε σε αρκετά σημεία τον αγώνα, αλλά προδόθηκε από τα ριμπάουντ και τα αρκετά εύκολα χαμένα καλάθια. Στο Α΄ δεκάλεπτο ο ΑΙΓΕΑΣ εκμεταλεύτηκε τη δυσκολία στο κατέβασμα και προηγήθηκε με 13-07, με τον Βούρειο να βρίσκει λύσεις και να επανακάμπτει. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με το ημίχρονο να λήγει με 22-21. Στο 3ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ πέρασε μπροστά αλλά η επιθετική δυστοκία και τα αμυντικά κενά που παρουσίασε, έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΙΓΕΑ να προηγηθεί και να κλείσει το δεκάλεπτο με 43-26. Στο 4ο δεκάλεπτο τα κορίτσια του ΒΑΟΛ εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν μέχρι το -8 για να καταλήξουμε στο τελικό 52-38 που σφράγισε τις προσπάθειες των αθλητριών των 2 ομάδων. Η Κάτια Ατσαβέ (19(3)), η οποία βελτιώνει σταθερά την παρουσία της από αγώνα σε αγώνα, οδήγησε επιθετικά τον Βούρειο, ενώ από τον ΑΙΓΕΑ καλύτερη ήταν η Γιασεμή με 18(4). Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας του τμήματος για το 2018 και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας στο 2019 που ξεκινά με το final-4 του Κυπέλλου τον Ιανουάριο και συνεχίζει με τον Β΄ Γύρο του πρωταθλήματος που έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά του...

Τα δεκάλεπτα: 13-07, 22-21, 43-26, 52-38.

Διαιτητές: Συμιακάκης - Φλωράδης.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Λοΐζου 3(1), Άγκο, Καρατζάνου 4, Γιαννιώδη, Παπαδοπούλου 12(1), Κρουσουλούδη, Καρούση 13, Ντεντάι, Κάβουρα, Γιασεμή 18(4), Φιλιππάκη 2, Σβορώνου.

ΒΑΟΛ Χίου (Σαμιώτης) Σαλιάρη, Μονογιούδη 3, Ζαννάρα 4, Βουδούρη, Βούλγαρη 4, Γρηγοριάδου 3(1), Ατσαβέ 19(3), Κουκουνά 5(1), Δάφνου, Σουλίκα, Αναστασάκη, Κουφού.