06/10 (KOΡ) ΒΑΟΛ-ΠΥΡΣΟΣ 61-33

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα κορασίδων (2003+) του ΒΑΟΛ Χίου καθώς επικράτησε με 61-33 του ΠΥΡΣΟΥ το απόγευμα του Σαββάτου στο Βούρειο. Η ομάδα του Γιάννη Σαμιώτη εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένη σε σχέση με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος και παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, κατά διαστήματα, δεν άφησε περιθώρεια αντίδρασης στις μαχητικές φιλοξενούμενες. Με πιεστική άμυνα, γρήγορο μπάσκετ και επιθετική πολυφωνία ο Βούρειος επέβελε από νωρίς το ρυθμό του (16-08 Α΄ δεκάλεπτο) και με ένα καθοριστικό 2ο δεκάλεπτο (24-05) πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ξεκαθαρίσει την υπόθεση νίκη (40-13). Πολύς χρόνος συμμετοχής και για τις παγκορασίδες του ΒΑΟΛ που δεν έχασαν την ευκαιρία για άλλη μια κατάθεση του ταλέντου και της προόδου τους. Η Γιώτα Κουφού (14(2)) και η Άννα Χαρίτου - Φραγκάκη (12π.) υπήρξαν οι παραγωγικότερες για τις νικήτριες με όλα τα υπόλοιπα κορίτσια να βάζουν το λιθαράκι τους για τη νίκη, ενώ από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Ψυχή με 11π. Συγχαρητήρια στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον όμορφο αγώνα τους και καλή συνέχεια σε όλες...

Τα δεκάλεπτα: 16-08, 40-13, 57-25, 61-33.

Διαιτητές: Μασσάς - Φλωράδης.

ΒΑΟΛ Χίου (Σαμιώτης) Σαλιάρη 6, Κουφού 14(2), Στουπάκη, Σουλίκα 8(1), Μεργέ 2, Κωνσταντινούδη 7, Χαρίτου - Φραγκάκη 12, Χριστοβασίλη 8, Αναστασάκη 4, Μαθιούδη.

ΠΥΡΣΟΣ Βερβεράτου (Παπανελοπούλου) Δεληγιάννη 6, Χαβιάρα 5, Χονδρογιάννη, Μανδρόχαλου 8, Ψυχή 11, Μέλη, Μπαστούνη, Ζησιοπούλου, Τσουκάρη Α., Τσουκάρη Ι. 3.