03/10 (ΠΑΙΔ) ΒΑΟΛ-ΦΟΒ 56-54

Το 2 στα 2 στις σημερινές (3/10) αναμετρήσεις με τον ΦΟΒ έκανε το τμήμα παίδων του ΒΑΟΛ Χίου καθώς επικράτησε με 56-54, φθάνοντας έτσι στην πρώτη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα της ΤΕ Χίου. Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαμάρη είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ' όλη τη διάρκειά του και έφτασε να προηγείται μέχρι με και +17π. στηριζόμενη κυρίως στο δίδυμο Γιώργος Πούλος (23(1)) και Κωνσταντίνος Βούλικας (19(1)). Στην 4η περίοδο όμως ο ΦΟΒ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά και να φέρει το ματς σε απόσταση βολής καθώς οι αθλητές των νικητών δεν είχαν ψύχραιμες επιλογές και έδειξαν να κυριεύονται από άγχος πετυχαίνοντας μόλις 7π. στην τελευταία περίοδο. Έστω και δύσκολα πάντως και χωρίς τον Γιώργο Πούλο στο παρκέ τα τελευταία λεπτά, κράτησαν τη νίκη η οποία με βάση την εικόνα του Βούρειου στα 4/5 του αγώνα κρίνεται απόλυτα δίκαιη. Γουρλού η εκτελούσα καθήκοντα εφόρου Αντιπρόεδρος Ελένη Ματσέλα (αντικατέστησε επάξια τον αναρρώνοντα Νίκο Ντούλη) η οποία πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα. Απο τον ΦΟΒ ξεχώρισαν οι Παϊδούσης (24(3)) και Στείρος (20(2)). Συγχαρητήρια στα παιδιά και των 2 ομάδων για τον όμορφο αγώνα που προσέφεραν στους αρκετούς θεατές που βρέθηκαν στις κερκίδες του Βούρειου και καλή συνέχεια σε όλους...

Διαιτητές: Κοντίλης - Αναστασάκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-27, 49-36, 56-54.

ΒΑΟΛ Χίου (Καλαμάρης) Αναστασάκης 4, Ναλμπάντης, Ντούλης 2, Αγγελής 2, Γιαννούτσος, Πούλος 23(1), Χατζηλάμπρου, Γκλώτσος, Βούλικας 19(1), Σπάρταλης 2, Σταματίου 4.

ΦΟ Βροντάδου (Λεγάτος) Α. Παϊδούσης 2, Στείρος 20(2), Π. Παϊδούσης 24(3), Σαραντινός, Λεώδης, Κατολέων, Καράπουρνος 2, Μπουλάς 6, Χανδράς.