29/06 (ΓΥΝ) ΒΑΟΛ - ΚΟΥΡΟΣ ΣΑΜΟΥ 52 - 24

Με το ...ενάμιση πόδι στην Α2 βρίσκεται από το απόγευμα της Τρίτης η γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ μετά τη μεγάλη νίκη επί του φιλόδοξου Κούρου Σάμου με σκορ 52 – 24. Οι πρωταθλήτριες Χίου ξεπερνώντας το ολοφάνερο άγχος τους, έπαιξαν έναν αγώνα με πάθος και «γρανιτένια άμυνα» που περιόρισαν στο ελάχιστο τα επιθετικά όπλα του αντιπάλου. Ασφυκτικό μαν-του-μαν, βοήθειες, αλληλοκάλυψη και γενικά προσήλωση στα αμυντικά καθήκοντα ήταν τα στοιχεία που χαρακτήρισαν την παρουσία της ομάδας μας και οδήγησαν στη μεγάλη νίκη. Από την αρχή του αγώνα οι έμπειρες παίχτριες του Κούρου (στην πλειονότητά τους προερχόμενες από τον Πρωτέα Βούλας) βρέθηκαν στις «τανάλιες» των κοριτσιών του Παντελή Βούλικα. Η Θάλεια Ψώρρα εξαφάνισε τη δαιμόνια playmaker Σωτηρίου, η Βίκυ Τασσοπούλου περιόρισε τη Λουκοπούλου και η Μαρία Μονογιούδη άφησε άποντη την Θεοδωράτου. Φυσικό επακόλουθο οι 4 πόντοι παθητικό για την άμυνα της ομάδας μας και το τελικό σκορ του α΄ δεκαλέπτου (17 – 04). Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη β΄ περίοδο, οι αλλαγές του Παντελή Βούλικα ανταποκρίνονταν πλήρως στις απαιτήσεις του αγώνα, η Βίκυ Κομνηνού οργάνωνε και εκτελούσε (14π. 1τρ.) με τη Στέλλα Σπανούδη (10π.) να ακολουθεί στο σκοράρισμα. Κάπως έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο με σκορ 30 – 07 !!! με την πολυπληθή κερκίδα του Κούρου (στην πλειονότητά της από τη ...Βούλα) να σιωπά και τους χιώτες να πανηγυρίζουν. Τίποτα δεν άλλαξε ούτε στο β΄ημίχρονο και έτσι εντελώς φυσιολογικά και δίκαια  η κόρνα της λήξης έστειλε, άτυπα ακόμα, την ομάδα της Χίου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών. Και λέμε άτυπα ακόμα γιατί την Τετάρτη υπάρχει η τελευταία αγωνιστική όπου άν η ομάδα μας ηττηθεί με 37 !!! πόντους διαφορά θα χάσει το εισιτήριο για την Α2 από την αυριανή της αντίπαλο Ολυμπιάδα Λεχαίου... Μέχρι αύριο λοιπόν υπομονή για τους πανηγυρισμούς. Για την ώρα συγχαρητήρια στον κόουτς και στην ομάδα για την «αποστομοτική» εμφάνιση και χρόνια πολλά στη «μικρή» Ξανθούλα Μαργαρίτη που γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα 15 γενέθλιά της. Από τις υψηλές προσωπικότητες που ήταν στο γήπεδο διακρίναμε την Εβίνα Μάλτση (ένθερμη οπαδός του ΒΑΟΛ), τον Αργύρη Παπαπέτρου, τη Βάσω Τσαρούχα, τη Ντόρα Μαστρογιαννίδου, τη Χριστίνα Αντάρα κ.α.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Παυλόπουλου Αρφαρά.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Ψώρρα 8 (2), Μονογιούδη 4, Μαργαρίτη 3, Βουδούρη, Παπαδοπούλου 2, Κομνηνού 14 (1), Ξύδα, Σπανούδη 10, Τασσοπούλου 7, Κουτουβίδη, Ζαχαριάδη, Πιτσάκη 4