04/02 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΕΡΜΗΣ ΣΧ. 58-55

Ο ...νόμος της Χίου επικράτησε για ακόμη μία Κυριακή, καθώς ο ΒΑΟΛ πήρε κομβικής σημασίας νίκη επί του ΕΡΜΗ Σχηματαρίου με 58-55. Με την κερκίδα του Κλειστού να θυμίζει για άλλη μια φορά ...συλλαλητήριο οι αθλητές του Παντελή Βούλικα πήραν ενέργεια από την έδρα τους και έφτασαν δύσκολα μεν απόλυτα δίκαια δε στην σπουδαία νίκη, την 6η στη Χίο και την 7η συνολικά (7-7). Ο ΕΡΜΗΣ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και ξέφυγε μέχρι και +11 (09-20) στο πρώτο δεκάλεπτο (12-20), επιβάλοντας το ρυθμό του. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βούρειος βρήκε τα πατήματά του, ισορόπησε το παιχνίδι και προηγήθηκε με 34-33 στο ημίχρονο με κύριο υπεύθυνο τον Χρήστο Ανδρουλάκη που πέτυχε όλους τους πόντους του (14(2)) σε αυτό το διάστημα. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους πρωταθλητές Αιγαίου να χάνουν πολλά εύκολα καλάθια, που θα απλοποιούσαν την αποστολή τους και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να επιβάλουν αργό ρυθμό με μεγάλη έμφαση στην άμυνα. Στην τελευταία περίοδο ο ΒΑΟΛ, κατάφερε να ξεφύγει με +6 αλλά τα τραγικά ποσοστά του στις βολές (2 στις 8 στο τελευταίο δίλεπτο) ξαναέβαλαν τους Βοιωτούς στη διεκδίκιση της νίκης καθώς στην τελευταία επίθεση ο πολύπειρος Δημήτρης Μαρμαρινός αστόχησε σε τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση. Σε γενικές γραμμές ο ΒΑΟΛ μπορεί να μην πλησίασε την ...υπερηχητική εμφάνιση του αγώνα με τον ΕΣΠΕΡΟ και να παρασύρθηκε στο δυναμικό και αμυνοκεντρικό παιχνίδι του ΕΡΜΗ, αλλά όταν χρειάστηκε είχε την ψυχή και τους αθλητές που θα σημείωναν τους κρίσημους πόντους. Ο Λεωνίδας Μπουμπάρης (15π.) κυριάρχησε στις 2 ρακέτες, με τον Βαγγέλη Τσουρή (11(1)) να προσφέρει, παρά τον τραυματισμό του, υπερπολύτιμους πόντους. Πολύ καλή δουλειά από όλα τα υπόλοιπα παιδιά του Βούρειου που παρά το αρχικό μούδιασμα και το υπέμετρο φόρτωμα με φάουλ και παρά τη μέτρια μέρα αρκετών ατού των γηπεδούχων, ανταπεξήλθαν στις δυσκολίες του αγώνα και πήραν παλικαρίσια τους 2 υπερπολύτιμους βαθμούς. Από τον ισχυρό ΕΡΜΗ που υποχρέωσε τον Βούρειο στην χειρότερη επιθετική του βραδιά στη Χίο (έχει την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία άλλωστε) ξεχώρισαν οι Γκρινιάρης (16(1)), Κολοβός (11π.) και Πανταζής (10π.). Κι όλα αυτά σε μια ξεχωριστή ημέρα για τον κόουτς Παντελή Βούλικα, καθώς λίγο μετά τη λήξη του αγώνα ο Σύνδεσμος Ελλήνων Προπονητών Καλαθοσφαίρισης (ΣΕΠΚ) τον τιμούσε (ερήμην του βέβαια) με βραβείο στην πίτα του για την άνοδο του Βούρειου στη Γ΄ Εθνική. Το βραβείο (είναι το 4ο του είδους για τον κόουτς - όλα στον παγκο του ΒΑΟΛ) παρέλαβε για λογαριασμό του Παντελή Βούλικα ο πρώην αθλητής του Βούρειου και κουμπάρος του 46χρονου τεχνικού, Γιώργος Καρότσης. Επόμενος αγώνας για τον ΒΑΟΛ Χίου η εκτός έδρας αποστολή στη Λαμία για τον τοπικό ΕΣΠΕΡΟ την επόμενη Κυριακή. Μέχρι τότε συγχαρητήρια και καλή ξεκούραση σε όλους...

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης - Κοτσώνης

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 34-33, 41-44, 58-55

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Δ. Κωνσταντινάκος, Σαμιώτης 8, Ανδρουλάκης 14(2), Σουλίκας 6, Βούτας, Αγγελίδης 4(1), Μπουμπάρης 15, Τσουρής 11(1), Νακόπουλος, Τροβάς, Γεωργαντάς, Π. Κωνσταντινάκος.

ΕΡΜΗΣ Σχηματαρίου (Τσαούσης - Σολωμονίδης) Ζήμπρας, Πανταζής 10(1), Θωμάς 2, Γκρινιάρης 16(1), Κολοβός 11, Κώνστας 2, Φλώτσιος, Κούτης, Αγγελάτος, Τσιριμώκος, Σπηλιόπουλος 7(1), Μαρμαρινός 7

Με τη λήξη του αγώνα έδωσαν συνέντευξη στη κάμερα του Vaolchios.gr ο coach του ΒΑΟΛ Παντελής Βούλικας , ο αθλητής του ΒΑΟΛ Βαγγέλης Τσουρής και ο coach του Ερμή Σχηματαρίου Γιάννης Τσαούσης, τις οποίες παραθέτουμε παρακάτω: