24/06 (ΚΟΡ) ΒΑΟΛ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 44 - 47

Mεγάλο παιχνίδι για τις πιτσιρίκες μας το πρωί της Πέμπτης όταν ηττήθηκαν με 47 - 44 από τον Ιπποκράτη μετά από ένα σπουδαίο ματς. Ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, που στο α΄ δεκάλεπτο πήγαινε πόντο-πόντο (14 - 16). Τα κορίτσια του Μανώλη Χατζηλάμπρου έπαιξαν με πολύ πάθος και αν έλειπαν κάποιες επιπολαιότητες σε άμυνα και επίθεση τώρα θα μιλούσαμε για μια ιστορική νίκη του χιώτικου μπάσκετ. Ο ΒΑΟΛ αντιμετώπισε τον αγώνα ως ίσο προς ίσο και πάλεψε ως το τελευταίο λεπτό για τη μεγάλη έκπληξη. Σπουδαία προσπάθεια για όλα τα κορίτσια του πρωταθλητή Χίου με τη Ξανθούλα Μαργαρίτη (28π. (1τρ.)) να οδηγεί επιθετικά την ομάδα μας. Το σκηνικό του αγώνα μετά το α' δεκάλεπτο που ήταν μπροστά οι πρωταθλήτριες Χίου, ήθελε τον Ιπποκράτη να προηγείται με "βραχεία κεφαλή" και τον ΒΑΟΛ να ακολουθεί και να απειλεί. Έτσι φτάσαμε στο τέλος με την Έφη Ρισκάκη (4π.) να "αδικήται" από την τύχη στο σούτ 3 πόντων που επιχείρησε για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Έτσι κι αλλιώς με τη συνολική της παρουσία στο Πανελλήνιο κορασίδων η ομάδα του ΒΑΟΛ έδειξε πως και υποδομές που δουλεύουν σωστά έχει και το μέλλον μπορεί να "ατενίζει" με αισιοδοξία. Συγχαρητήρια και πολλά μπράβο και στα 15 κορίτσια της αποστολής της ομάδας, πολλά μπράβο στον κόουτς Μανώλη Χατζηλάμπρου αλλά και στο συνοδό της ομάδας Ανδρέα Ντατσόπουλο. Η αποστολή επιστρέφει το βράδυ ακτοπλοϊκώς ολοκληρώνοντας με αυτό τον τρόπο και τη φετινή όμορφη περιπέτεια των γυναικείων τμημάτων υποδομής της ομάδας μας (πρωταθλήτρια Χίου παγκορασίδων, κορασίδων, νεανίδων και πάρα πολύ καλή παρουσία με 2 νίκες, στα Πανελλήνια Νεανίδων και Κορασίδων). Για άλλη μια φορά μπράβο σε όλες σας κορίτσια.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 14-16, 31-24(ημ.), 39-34, 47-44

Διαιτητές: Τζαμάκου - Φασόλης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Θαλασσινός): Σμαραγδάκη, Παγώνη 6, Χατζηδημήτρη, Καμπούρη 3, Γούναρη 2, Λένη 4, Φώτη 2, Γαβριηλίδου 18, Δαριώτη 10, Σταμόγλου 2.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου): Κώττη 2, Ιωάννου, Τριανταφυλλάκη, Καμαράδου, Μαργαρίτη 28(1), Συρρή 3, Γρηγοριάδη 3, Λάππα, Κασαμπά 2, Βερβέρη, Ρισκάκη 4, Τουρλιώτη, Ντατσοπούλου, Τριανταφυλλάκη Ι., Γεωργιαφέντη.