03/12 (ΑΝΔΡ) ΚΡΟΝΟΣ - ΒΑΟΛ 67-59

Την 3η φετινή του ήττα (5-3), με σκορ 67-59 γνώρισε ο ΒΑΟΛ Χίου το απόγευμα της Κυριακής στο Κλειστό του Αγ. Δημητρίου, από τον ισχυρό ΚΡΟΝΟ. Οι πρωταθλητές Αιγαίου, μετά τα πρώτα 5 λεπτά που εναλλάσονταν με τον ΚΡΟΝΟ στην πρωτοπορία, υπέπεσαν σε μια σειρά από λάθη τα οποία εκμεταλεύτηκαν οι γηπεδούχοι εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 15π. για να φτάσουμε στο 38-23 της ανάπαυλας. Σε μια επανάληψη του προηγούμενου εκτός έδρας αγώνα στο Μαρούσι, οι αθλητές του Παντελή Βούλικα βρήκαν τα πατήματά τους στην επανάληψη, ροκάνισαν τη διαφορά και μείωσαν 2 φορές στο -5 στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Εκεί με το σκορ στο -5 ένας χαμένος αιφνιδιασμός που θα έφερνε το ματς σε απόσταση ενός σουτ και μια σειρά κακών επιλογών στη συνέχεια οδήγησαν στο τελικό αποτέλεσμα που με βάση την εικόνα των δύο ομάδων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κρίνεται δίκαιο. Ο ΒΑΟΛ στάθηκε καλά σε γενικές γραμμές κι αν ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένος και προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, αλλά και στην αμυντική λειτουργία, θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τη σημερινή αναμέτρηση, η οποία ούτως ή άλλως δεν ήταν στα παιχνίδια που προσφέρονταν για συγκομιδή 2 βαθμών. Δεν αγωνίστηκε ο Τάσος Τροβάς που προφυλάχτηκε καθώς ήταν ανέτοιμος εξ αιτίας του τραυματισμού του. Οι Μπουμπάρης (13), Αγγελίδης (12), Κωνσταντινάκος (11(3)), οδήγησαν επιθετικά τον Βούρειο ενώ για τους νικητές παραγωγικότεροι ήταν οι Ζαραϊδώνης (16(1)) και Στραγανιώτης (14(3)). Καλή επιστροφή στην ομάδα μας και πλέον συγκέντρωση και δουλειά εν όψει του τελευταίου αγώνα του ΒΑΟΛ Χίου (στη Γ΄ Εθνική) για το 2017 με αντίπαλο την πρωτόπορο έως σήμερα της βαθμολογίας ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ την Κυριακή 10/12, στις 17:00 στο Κλειστό.

Διαιτητές: Καρακάσης, Γεράνιος

Δεκάλεπτα: 24-16, 38-23, 50-39, 67-59

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. Δημητρίου (Παπαμάρκος): Ζαραϊδώνης 16(1), Στραγανιώτης 14(3), Νάτσος 11(3), Ξιούρας 8(2), Πουρνάρας, Κακαργιάς, Κόης 5, Κοσμετάτος, Σολωμός 11, Ανδρεάτος, Πετράκος 2.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης): Σαμιώτης 6, Ανδρουλάκης 2, Σουλίκας, Μπουμπάρης 13, Αγγελίδης 12, Καραφαντής 3(1), Τσουρής 9(2), Νακόπουλος, Βούτας 3(1), Κωνσταντινάκος 11(3).