21/04 (ΠΑΜΠ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 69 - 67

Τεράστια νίκη γοήτρου πέτυχε η ομάδα των παμπαίδων μας κερδίζοντας μετά από έναν καταπληκτικό αγώνα τους ΙΩΝΕΣ με 69 – 67 το απόγευμα της Τετάρτης στο Βούρειο. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα έφτασε στην επικράτηση μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση που άφησε πολλές υποσχέσεις για το μέλλον, απέναντι σε μια πολύ ισχυρή ομάδα που ας μην ξεχνάμε είναι και η φετινή πρωταθλήτρια. Η πεντάδα του πρώτου δεκαλέπτου (Σκούφαλος, Σ. Στρίγγος, Σεραφείμ, Αργυρούδης, Καπίρης) ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά καλά, και μόνο κάποιες δικές μας επιπολαιότητες και η εκτελεστική δυνότητα του Γιάννη Σαμιώτη (35π. οι 15 στην α΄ περίοδο) επέτρεψαν στην ομάδα του Αντώνη Συριάνη να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 15 – 23. Την ομάδα μας σ’ αυτό το διάστημα κράτησε ο «αφηνιασμένος» Δημήτρης Αργυρούδης που πέτυχε τους 10 από τους 15 πόντους της ομάδας μας, τους περισσότερους με πολύ δύσκολες προσπάθειες. Στο β΄ δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ με τους Μπαρλή, Γατανά, Γ. Στρίγγο, Γκλώτσο, Μπουμπάρη στο παρκέ κατάφερε την πρώτη μεγάλη ανατροπή. Ενώ οι περισσότεροι από τους αρκετούς φιλάθλους που βρέθηκαν στο Βούρειο, περίμεναν την «ψαλίδα» να ανοίξει υπέρ των ΙΩΝΩΝ, αυτό που συνέβη ήταν το ακριβώς αντίθετο. Με τον Λεωνίδα Μπουμπάρη να «δεσπόζει» στις 2 ρακέτες, τον Γιώργο Στρίγγο και τον Μπάμπη Γκλώτσο (έπαιξε με ίωση) να έχουν κάνει πολύ πιεστική την περιφερειακή μας άμυνα και τους Θανάση Μπαρλή και Παντελή Γατανά να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, ο ΒΑΟΛ ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, «πήρε» το δεκάλεπτο με 17 – 09 και έτσι το ημίχρονο βρήκε τις 2 ομάδες ισόπαλες 32 – 32. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τους ΙΩΝΕΣ να περνούν μπροστά στα πρώτα λεπτά, τον ΒΟΥΡΕΙΟ να ισοφαρίζει και να προσπερνά μέχρι και 6 πόντους διαφορά για να κλείσει το γ΄ δεκάλεπτο με 48 – 45. Η 4η περίοδος ήταν μια πραγματική διαφήμιση του χιώτικου μπάσκετ. Με τους 10 από τους 12 πρωταθλητές Αιγαίου στο παρκέ να θέλουν να φτάσουν στη νίκη για το γόητρο τους, ο αγώνας εξελίχθηκε σε …θρίλερ. Με μεγαλύτερη διαφορά τους 5 πόντους (υπέρ του ΒΑΟΛ) ο αγώνας μπορούσε να γείρει προς τη μια η την άλλη πλευρά πολύ εύκολα. Η πολύ καλή ομαδική δουλειά στην άμυνα και οι «καυτοί» πόντοι που πέτυχαν οι Αργυρούδης, Μπουμπάρης, Γ. και Σ. Στρίγγος σε αυτό το κρίσιμο χρονικά σημείο επέτρεψαν στον ΒΑΟΛ να ελέγξει τον αγώνα έως το τέλος παρά τα παιδαριώδη λάθη μας που λίγο έλειψαν να στοιχίσουν τον αγώνα. Αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος με τα τελευταία δευτερόλεπτα να βρίσκουν τις ομάδες ισόπαλες και τον αγώνα να κρίνεται στις τελευταίες 4 επιθέσεις και κυρίως χάρη στην ψυχραιμία του Δημήτρη Αργυρούδη από τη γραμμή των βολών (2 στις 2 στα τελευταία 11΄΄ ) και την «παθιασμένη» αμυντική προσπάθεια των παικτών του Παντελή Βούλικα. Συμπερασματικά, έγινε ένα σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε 2 πολύ καλές ομάδες που μόνο κέρδη άφησε σε όλους τους μικρούς αθλητές και των 2 ομάδων που αποτελούν το αύριο του χιώτικου μπάσκετ και έδωσε εν μέρει απάντηση στην ερώτημα «πως η Χίος βρίσκεται τη φετινή χρονιά στην κορυφή του Αιγαίου». Θερμά συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για τον αγώνα που έδωσαν, συγχαρητήρια στους ΙΩΝΕΣ για την δίκαιη κατάκτηση του πρωταθλήματος αλλά και συγχαρητήρια στον Παντελή Βούλικα και στους παίκτες του για την πρόοδο και τη νίκη τους. Από την ομάδα του Αντώνη Συριάνη καλύτεροι οι Σαμιώτης (35π.) και Αλεξάκης (12π.). Από τον ΒΑΟΛ καλύτεροι και οι 10 παίκτες του Παντελή Βούλικα... Ο Γιώργος Στρίγγος (8π.) με πολύ δουλειά στο «κατέβασμα» και στην άμυνα, ο Θανάσης Μπαρλής (4π.) με ριμπάουντ και πάθος, ο Σπύρος Στρίγγος (2π.) με ενέργεια και πνευμόνια, ο Παντελής Σεραφείμ (3π.) με μαχητικότητα και 3 στις 4 βολές, ο Σιδερής Σκούφαλος που κέρδισε εμπειρίες, ο Μάρκελλος Καπίρης (2π.) με κρίσιμα ριμπάουντ και 2 δύσκολους πόντους, ο «ακούραστος» Μπάμπης Γκλώτσος (5π. με 1τρ.) με κλεψίματα και αμυντική συγκέντρωση, ο Παντελής Γατανάς (2π.) με καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντ, ο «ηγέτης» Δημήτρης Αργυρούδης (31π. με 3τρ.) που έκανε τα πάντα στο γήπεδο και ο «ογκόλιθος» Λεωνίδας Μπουμπάρης που αν υπήρχε στατιστική λογικά θα είχε διψήφιους αριθμούς σε πόντους, ριμπάουντ και κοψίματα.

Για άλλη μια φορά μπράβο σε όλους σας παιδιά.

Άριστη η διαιτησία των Γιάννη Λουκαράκη και Βαλάντη Κοντίλη.

Τα δεκάλεπτα: 15 – 23, 32 – 32, 48 – 45, 69 – 67.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Γ. Στρίγγος 8, Μπαρλής 4, Σ. Στρίγγος 2, Σεραφείμ 3, Σκούφαλος, Καπίρης 2, Γκλώτσος 5 (1), Γατανάς 2, Αργυρούδης 31 (3), Μπουμπάρης 12.

ΙΩΝΕΣ (Συριάνης) Στάθης, Σταυράκης 3, Φύκαρης 2, Σαμιώτης 35, Κατσάφαρος, Λαμπρινούδης 4, Αλεξάκης 12, Βούρτσης, Βαγιανός 4, Μαυράκης 5, Μυωτέρης 2.