Header

banner_top

18/02 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 74-59

Με νίκη 74-59 επί του ΑΙΓΕΑ συνέχισε ο ΒΑΟΛ Χίου στην 10η αγωνιστική της Α΄ Ανδρών, το βράδυ του Σαββάτου στο Βούρειο. Η νίκη αυτή στέλνει τον Βούρειο μόνο στη 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς λίγη ώρα πριν η ΕΝΩΣΗ υποχρέωνε τον ΦΟΒ σε ήττα. Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους πρωταθλητές καθώς έστειλαν γρήγορα τη διαφορά στο +12 (21- 09) και έδειχναν πως θα είχαν ένα εύκολο βράδυ... Φυσικά κάθε άλλο παρά αυτό συνέβει καθώς στο σημείο αυτό ο τραυματισμός και η αποχώρηση του Μιχάλη Σουλίκα από τη μία (διάστρεμμα) και η ψυχωμένη αντίδραση των φιλοξενουμένων άλλαξε τον ρου του αγώνα κλείνοντας το Α΄ δεκάλεπτο με 26-28. Με ποσοστά ...Γιουγκοπλάστικα ο ΑΙΓΕΑΣ ευστόχησε σε 10 (!) τρίποντα παίρνοντας κεφάλι στο ημίχρονο με 40-46 ενώ κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με +8. Στην επανάληψη ο Παντελή Βούλικας ετοίμασε τους παίκτες του για ντέρμπι και πραγματικά έτσι εξελίχθηκε το 3ο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να εναλάσσεται και τον πίνακα να γράφει 55-59 στο τέλος του. Στο τελευταίο κρίσημο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ βρήκε τα πατήματά του και τα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό που τόσο του έλειψαν (παρά το πολύ μέτριο 50% στις βολές), ενώ στην άμυνα κατάφερε να μη δεχθεί ούτε πόντο (!). Με το 19-00 της τελευταίας αυτής περιόδου ο ΒΑΟΛ Χίου πήρε το ροζ φύλλο μετά από έναν αγχωτικό αγώνα όπου η απόδοσή του κυμάνθηκε, για μεγάλο χρονικό διάστημα, σε μέτρια επίπεδα. Η τελική διαφορά των +15 πόντων δεν αντικατoπτρίζει τον σημερινό αγώνα και πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στον ΑΙΓΕΑ που παρουσίασε μία αξιόμαχη και ανταγωνιστικότατη ομάδα. Ο ΒΑΟΛ Χίου συνεχίζει αήττητος στο 2017 και πλέον συγκεντρώνεται στον αγώνα της 1ης Μαρτίου όταν και θα φιλοξενηθεί από τον ΚΟΦΙΝΑ στο Κλειστό, μία μόλις αγωνιστική πριν το ντέρμπι πρωτοπόρων με τον ΟΜΗΡΟ στο Βούρειο (11/3). Παραγωγικότεροι στον σημερινό αγώνα για τον Βούρειο οι Μανώλης Χατζηλάμπρου (24(3)), Παναγιώτης Κωνσταντινάκος (18(2)) και Τάσος Τροβάς (14π.). Από τον ΑΙΓΕΑ που τελείωσε τον αγώνα με 11τρ. (πέτυχε περισσότερους πόντους έξω από τα 6,75 (33) από ότι από δίποντα και βολές μαζί (26)) από 6 αθλητές του ξεχώρισαν οι Αντώνης Βαγιάνος (16(4)), Μιχάλης Γεωργαντάς (13) και Γιώργος Κώσταλος (12(1)). Καλή συνέχεια σε όλους...

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 40-46, 55-59, 74-59.

Διαιτητές: Μασσάς - Αναστασάκης.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Συμιακάκης) Ανδρουλάκης 6, Λύτρας 2, Τσιριγώτης, Σουλίκας, Κέλογλου 8, Ναλμπάντης, Χατζηλάμπρου 24(3), Καλαμάρης, Νακόπουλος 2, Τροβάς 14, Χωριανόπουλος, Κωνσταντινάκος 18(2).

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Φουντουλάκος 3(1), Σερέπας 3(1), Τσιλίμης 6(2), Φωτεινός, Κώσταλος 12(1), Βαγιάνος 16(4), Τσώκος, Μαρδάς, Γεωργαντάς 13, Ψύλλος, Τσατσαρώνης, Βαλανιδάς 6(2).