Header

banner_top

18/01 (ΕΦΗΒ) ΒΑΟΛ - ΑΙΓΕΑΣ 60-48

Την 3η νίκη του σε 3 αγώνες στο 2017 πέτυχε το τμήμα εφήβων του ΒΑΟΛ Χίου, επικρατώντας με 60-48 του ΑΙΓΕΑ, το απόγευμα της Τετάρτης στο Βούρειο. Η ομάδα του Παναγιώτη Καλαμάρη πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (15-10 Α΄ περίοδος, 34-17 ημίχρονο) και παρά το ότι δεν κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά πάνω από το +20, έφτασε εύκολα στη νίκη καθώς οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο πρώτο μισό του αγώνα ο (χθεσινός) εορτάζοντας Αντώνης Χιωτέλλης (20(4)) "κέρναγε" πόντους καθώς πέτυχε 16, ήτοι έναν λιγότερο από τον ΑΙΓΕΑ σ' αυτό το διάστημα. Από κοντά ο δυναμικός Γιώργος Χωριανόπουλος που πρόσθεσε 10π. στο ενεργητικό του Βούρειου ενώ επιστέγασμα της προόδου που έχει καταγράψει τον τελευταίο καιρό είναι η κλήση του από τον Παντελή Βούλικα στην ανδρική ομάδα. Χρόνο συμμετοχής πήραν και οι 12 αθλητές των νικητών, ενώ τραυματίας αποχώρησε ο έταιρος εορτάζοντας Αντώνης Παπαγιαννάκης (7(1)). Από τον ΑΙΓΕΑ που πάλεψε όσο μπορούσε ο Κώστας Σερέπας (31(2)) ήταν μακράν ο καλύτερος. Συμπερασματικά ο ΒΑΟΛ Χίου έφτασε δίκαια στη νίκη χωρίς πάντως να πιάσει σπουδαία απόδοση. Το ζητούμενο πάντως, η νίκη και οι 2 βαθμοί, αποτελούν ιστορία κι έτσι ο Βούρειος πάει χωρίς απώλειες στο καθοριστικό ματς με το ΦΟΒ (1/2) που θα κρίνει πολλά για την υπόθεση τίτλος του φετινού πρωταθλήματος εφήβων της ΤΕ Χίου.

Διαιτητές: Συμιακάκης - Μασσάς.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 34-17, 44-32, 60-48.

ΒΑΟΛ Χίου (Καλαμάρης) Χριστοβασίλης 5, Μαμουνής, Ιατρουδέλλης 2, Αγγελής 5(1), Χιωτέλλης 20(4), Σαρρής, Χωριανόπουλος 10, Ντούλης, Γεωργούλης, Παπαδόπουλος 7, Παπαγιαννάκης 7(1), Καλαμπόγιας 4.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Οικονόμου, Σερέπας 31(2), Λίνα, Καμπουρόπουλος, Τζήκας 4, Μυλωνάς, Συρρής, Πρέντι 7, Στουπάκης, Φραγκιάς 2, Κουγιούλης 4.