31/03 (NEAN) BAΟΛ - ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ

Στα μάτια κοίταξαν οι νεάνιδες του ΒΑΟΛ τον πολύ ισχυρό ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ, παρά την ήττα με 59 - 32. Η ομάδα της Κω τα βρήκε "μπαστούνια" απέναντι στις πιτσιρίκες του Μανώλη Χατζηλάμπρου, για ένα ημίχρονο αφού μέχρι το 22΄ η χιώτισες παρακολουθούσαν το σκορ από απόστασης βολής, ενώ οι καλύτερες παίχτριες των αντιπάλων είχαν χρεωθεί με 3 και 4 φάουλ. Κάπου εκεί όμως οι κακές επιθετικές μας επιλογές και κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσων να πάρουν διαφορά ασφαλείας και να τη διευρύνουν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ πέτυχε μόνο 2 πόντους και λογικά η διαφορά άνοιξε. Γενικά η εικόνα της ομάδας μας ήταν πολύ καλή για έναν ακόμα αγώνα και από αύριο ο κόουτς και οι συνεργάτες του θα έχουν όλο το χρόνο να διορθώσουν της όποιες αδυναμίες της ομάδας μας. Πάντως η όλη παρουσία της ομάδας μας κρίνεται άκρως επιτυχημένη αφού και νίκη κατακτήσαμε και σήμερα παίξαμε στα ίσα τον ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ με κορίτσια που ...ηλικιακά έχουν πολύ μέλλον. Καλύτερες από την ομάδα μας η Στεφανία Πύρρου (11π.) και η 12χρονη Δανάη Συρρή (4π.). Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια της αποστολής για την επιτυχημένη παρουσία τους, καλό ταξίδι επιστροφής και φυσικά το δείπνο που έχει υποσχεθεί ο Πρόεδρος σε όλες τις πρωταθλήτριες ομάδες του ΒΑΟΛ, περιμένει και τις πρωταθλήτριες Χίου 2010 που για άλλη μια φορά τίμησαν την ομάδα μας, το νησί μας και το μπάσκετ μας. Μπράβο κορίτσια.

Καλή η διαιτησία των Παπανικολάου - Πολυχρονίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 28-20, 46-30, 59-32

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Χρύσης): Συρεγγέλα 16(4), Γούναρη 10, Ιερομνήμων 18, Γαβριηλίδου 2, Καμπούρη Ε. 7, Δαργιώτη 6, Παγώνη, Καμπούρη Δ.

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ (Χατζηλάμπρου): Σύρρη 4, Μαθιούδη 2, Μαργαρίτη, Λεονταρά, Πύρρου 11, Γρηγοριάδη 3, Λούρου 3, Βερβέρη, Τριανταφυλλάκη, Ρισκάκη 7, Τουρλιώτη, Κασαμπά, Καραμάδου 2.