Header

banner_top

06/05 (ANΔΡ) ΟΜΗΡΟΣ - ΒΑΟΛ 59-57

Ήττα με σκορ 59-57 στον 2ο τελικό των play-offs για την ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου από τον ΟΜΗΡΟ Καλλιμασιάς. Στο γεμάτο Κλειστό των Καμποχώρων η ομάδα της Καλλιμασιάς έκανε το 3-1 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Βούρειο (Σαβ. 9/5 - 20:00). Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΜΗΡΟ να ξεφεύγει με 17-11 αλλά τους Κυπελλούχους να αντιδρούν, να ξαναπερνούν μπροστά και στο ημίχρονο το σκορ να είναι στο 27-27. Στην 3η περίοδο η ομάδα του Παντελή Βούλικα είχε τον έλεγχο αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει παραπάνω από το +4, παρά τις ευκαιρίες που της δόθηκαν κι έτσι μπήκαμε στο 4ο δεκάλεπτο με ισοπαλία (ξανά) 41-41. Στη συνέχεια κάποιες κακές επιθετικές επιλογές αλλά και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έφεραν τον ΟΜΗΡΟ σε θέση ισχύος για να φτάσει τελικά, δίκαια στη νίκη. Από τον Βούρειο που έπαιξε για ακόμη έναν αγώνα με πολλούς τραυματίες, το σκορ οδήγησε ο Μανώλης Χατζηλαμπρου (33(5)) την ώρα που στους νικητές ξεχώριζαν οι Τσουρής (16π.) και Στακιάς (13π.).

Διαιτητές: Γιάννης Λουκαράκης - Μιχάλης Γιακούμας.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 27-27, 41-41, 59-57.

ΟΜΗΡΟΣ Καλλιμασιάς (Μπόλιας) Κόκοτας, Μοσχούρης 6, Φεγγουδάκης, Δοντάς, Λεγάτος 6(1), Κουϊμτζής 3, Μακρίδης 2, Τσουρής 16, Βερδής, Φουντουλάκος 12(3), Χαμέτης 1, Στακιάς 13.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Παπαγιαννάκης, Χιωτέλλης, Τσιριγώτης 2, Σουλίκας 8(1), Ντούλης, Σακελλάρης, Χατζηλάμρπου 33(5), Καλαμάρης 4, Νακόπουλος 2, Ζεστός 5(1), Καλιμανάς 3(1), Μιχαλιός.