22/04 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 78-60

Στον τελικό των play-offs του πρωταθλήματος της Α΄ Ανδρών, προκρίθηκε ο ΒΑΟΛ Χίου μετά τη σημερινή (22/04) νίκη του επί των ΙΩΝΩΝ με 78-60 στο Βούρειο. Εκεί θα συναντήσει τον ΟΜΗΡΟ Καλλιμασιάς με τον οποίο βρίσκεται στο 1-1 από την κανονική διάρκεια του Πρωταθλήματος. Ο τίτλος του πρωταθλητή θα πάει στην ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις 4 νίκες με τη σειρά των αγώνων να ξεκινάει το Σάββατο 2/5 με τον ΒΑΟΛ γηπεδούχο. Στον σημερινό αγώνα ο ΒΑΟΛ δεν ξεκίνησε καλά και έδωσε την ευκαιρία στους περυσινούς πρωταθλητές να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-34 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ομάδα του Παντελή Βούλικα πατούσε καλύτερα, ανέβασε γρήγορα στροφές και βελτιώνοντας αισθητά την εικόνα της σε άμυνα και επίθεση έφερε τη διαφορά κοντά στο +20 για να καταλήξει στο τελικό 78-60. Οι πολλές σημερινές απουσίες του Βούρειου (Τσιριγώτης, Σακελλάρης, Μιχαλιός) αλλά και η πολυήμερη αποχή από τους αγώνες επηρέασαν την εικόνα των Κυπελλούχων αλλά ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να δώσεί τη νίκη - πρόκριση στον ΒΑΟΛ Χίου που θα συνεχίσει το απόλυτο σερί αδιάληπτων παρουσιών σε τελικούς play-offs από την καθιέρωσή τους έως σήμερα. Ο Μανώλης Χατζηλάμπρου (38(7)) οδήγησε για ακόμη μία φορά τους γαλανόλευκους, με τον Μιχάλη Σουλίκα να ακολουθεί με 16(1) και τον Γιώργο Καδηγιαννόπουλο να κλείνει την τριάδα των "διψήφιων" σκόρερς με 12π. Από τους ΙΩΝΕΣ που πάλεψαν με μαχητικότητα στον αγώνα ξεχώρισαν οι Γιώργος Κέλογλου (14(2)) και Πέτρος Μενδώνης (11π.).

Διαιτητές: Βαλάντης Κοντίλης - Γιάννης Λουκαράκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 33-34, 53-44, 78-60.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Χιωτέλλης, Παπαγιαννάκης, Σουλίκας 16(1), Ντούλης, Χατζηλάμπρου 38(7), Καλαμάρης 3, Νακόπουλος 3, Ζεστός 1, Καλιμανάς 5(1), Καδηγιαννόπουλος 12.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός - Συριάνης) Τριτάκης 4, Μπλέτσος 3(1), Λαμπρινούδης 9, Κέλογλου 14(2), Πορτολάκης, Αλεξάκης 9, Βολικάκης, Μυλωνάς, Καρούσης 2, Μενδώνης 11, Δρόσος 8.