15/03 (ΠΑΙΔ) ΒΑΟΛ - ΕΝΩΣΗ 56-53

boys 2014_2015Tο εισητήριο για το μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος παίδων της ΤΕ ΕΟΚ Χίου, πήραν σήμερα οι παίδες του ΒΑΟΛ αφού επικράτησαν στον ημιτελικό της ΕΝΩΣΗΣ Συκιάδας-Λαγκάδας με 56-53 σήμερα το απόγευμα στο Βούρειο. Εκεί θα συναντήσουν την παιδική ομάδα του ΦΟΒ που αμέσως μετά επικράτησε του αντίστοιχου τμήματος των ΙΩΝΩΝ με 76-66 στον δεύτερο ημιτελικό.

Στον ημιτελικό ο ΒΑΟΛ ξεκίνησε σωστά και με γρήγορες και ουσιώδεις επιθέσεις έφτασε πολύ νωρίς στο 7-0 και έφτασε στο τέλος του Α΄ δεκαλέπτου στο 15-08. Το ίδιο σκηνικό και στο Β' δεκάλεπτο αλλά η ΕΝΩΣΗ δεν άφησε τον ΒΑΟΛ να ξεφύγει, κρατώντας συνεχώς το σκορ κοντά και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με σκορ 30-24. Ο ίδιος ρυθμός με την ΕΝΩΣΗ να μένει κοντά και τον ΒΑΟΛ να μην μπορεί να αυξήσει τη διαφορά συνεχίστηκε μέχρι και τα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα όπου η ΕΝΩΣΗ πήρε προβάδισμα με 3 πόντους 2'.10" πριν το τέλος. Εκεί με 3 συνεχόμενα καλάθια του Αντώνη Χιωτέλλη ο ΒΑΟΛ πήρε τη νίκη με 56-53. Από το ΒΑΟΛ το σκορ οδήγησε ο Γιώργος Καλαμπόγιας με 22 πόντους ενώ από την ΕΝΩΣΗ οι Γιαννόπαπας και Μαυρέλος με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά του ΒΑΟΛ και τον προπονητή τους Παναγιώτη Καλαμάρη για την πρόκριση στον Τελικό. Επίσης ένα μεγάλο μπράβο στην πολύ καλή ομάδα της Ένωσης Συκιάδας-Λαγκάδας που ήταν ένα αξιόμαχο σύνολο και ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος.

Δεκάλεπτα: 15-08,30-24,42-39,56-53

Διαιτητές: Λουκαράκης - Αναστασάκης

ΒΑΟΛ: (Καλαμάρης-Καδηγιαννόπουλος) Χριστοβασίλης, Παπαδόπουλος, Παπαγιαννάκης 9(1), Αγγελής, Χιωτέλλης 10, Σαρρής 4, Ιατρουδέλλης, Ντούλης 7, Ταούζης, Γεωργούλης, Νικολάκης 4, Καλαμπόγιας 22.

ΕΝΩΣΗ: (Φουντουλάκος-Μπουμπούλης) Τσίγκος, Μαυρέλος Ι. 5, Κωνσταντινούδης 2, Αποστολίδης, Μαυρέλος Ν 16(1), Ανθίτης 6(2), Γιαννόπαπας Μ. 4, Γιαννόπαπας Δ. 20(1).