14/03 (ΓΥΝ) ΒΑΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 37-45

Ήττα για τη Γυναικεία ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου από τον ΑΙΓΕΑ με 37-45 απόψε (14/3) το απόγευμα στο Βούρειο. Η ομάδα του Μανώλη Χατζηλάμπρου βρέθηκε σε πολύ μέτρια ημέρα και έδωσε την ευκαιρία στα κορίτσια του ΑΙΓΕΑ να φτάσουν δίκαια στην επικράτηση. Το θετικό πάντως είναι πως παρά την ήττα ο Βούρειος κράτησε την 1η θέση στη βαθμολογία εξ αιτίας του +9 του Α΄ Γύρου και πλέον θέλει τη νίκη με αντίπαλο την ΕΝΩΣΗ (4/4) για να κατακτήσει το πρώτο νταμπλ της ιστορίας του και το 14ο Πρωτάθλημα τα τελευταία 15 χρόνια. Αγχωμένες, άστοχες και νευρικές μπήκαν στην αναμέτρηση τα κορίτσια του ΒΑΟΛ. Με υψηλή περιφερειακή αστοχία και κακές επιλογές βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο Α΄ δεκάλεπτο (07-10). Στο Β΄ δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ ισορόπησε και πήγε στα αποδυτήρια με +2 (19-17). Ντέρμπι στο Γ΄ δεκάλεπτο με το σκορ να κλείνει στην ισοπαλία (25-25). Στην τελευταία περίοδο ο ΑΙΓΕΑΣ έπαιξε καλύτερα και έφτασε στη νίκη με επιμέρους σκορ 12-20. Από τον ΒΑΟΛ η Θάλεια Ψώρρα οδήγησε το σκορ με 10π. ακολουθούμενη από τη Δανάη Συρρή (8(2)) και την Κατερίνα Τσαρούχα (6π.) ενώ από τις νικήτριες ξεχώρισε η Σερέπα με 22(2).

Τα δεκάλεπτα: 07-10, 19-17, 25-25, 37-45.

Διαιτητές: Λουκαράκης - Αλεβίζος.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Ψώρρα 10, Μονογιούδη, Μ. Καμαράδου, Νεστορίση 3(1), Συρρή 8(2), Γρηγοριάδου, Γ. Τσαρούχα 3, Ντατσοπούλου, Μυλωναδάκη 2, Ζαχαριάδη 2, Κ. Τσαρούχα 6, Α. Καμαράδου 2.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής) Κρουσουλούδη, Σερέπα 22(2), Κιρκινέζη 6, Γιοβανάκη, Κατσόρι, Βολίκα, Καρούση 3, Φεντισίν, Κάβουρα 2, Γιασεμή 5(1), Τριανταφυλλάκη 6, Τσουκάρη.