08/03 (ΚΟΡ) ΑΙΓΕΑΣ - ΒΑΟΛ 62-44

Ηττα με σκορ 62-44 για την ομάδα κορασίδων του ΒΑΟΛ Χίου από την αντίστοιχη του ΑΙΓΕΑ, απόψε (8/3) το απόγευμα στο Κλειστό παρουσία πλήθος θεατών. Η ήττα αυτή αν και η πρώτη φετινή υπήρξε αρκετή ώστε να στρερήσει τον τίτλο του πρωταθλητή της κατηγορίας από τα κορίτσια του Βούρειου και να στέψει τις γηπεδούχες, γεγονός για το οποίο τις συγχαίρουμε. Κακά ποσοστά ευστοχίας, νευρικότητα και μέτρια ημέρα από βασικά ατού της ομάδας του Παντελή Βούλικα και της Θάλειας Ψώρρα υπήρξαν τα κύρια χαρακτηριστικά της σημερινής αναμέτρησης για τον ΒΑΟΛ. Λανθασμένες επιθετικές επιλογές αλλά και αμυντικά κενά κυρίως κοντά στο καλάθι επέτρεψαν στα κορίτσια του ΑΙΓΕΑ να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Κρίσημο σημείο του αγώνα ο καταλογισμός του 4ου φάουλ από την 2η περίοδο στην πρώτη σκόρερ του ΒΑΟΛ Βαλσαμώ Μυλωναδάκη που ουσιαστικά την έθεσε εκτός παιχνιδιού. Ισοπαλία το Α΄ δεκάλεπτο (16-16) και προβάδισμα για τον ΑΙΓΕΑ με 28-23 στο ημίχρονο. Παιχνίδι στην "κόψη του ξυραφιού" στη συνέχεια αφού η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων "έπαιζε" κοντά στο +6 που ήταν η διαφορά του αγώνα του Α΄ Γύρου, ενώ στην τελευταία περίοδο παρά την πρόσκαιρη μείωση του σκορ η ψαλίδα άνοιξε για να φτάσουμε στο τελικό 62-44. Από τον ΒΑΟΛ το σκοράρισμα οδήγησαν οι Βαλσαμώ Μυλωναδάκη (18(2)) και Μαρία Καμαράδου (11π.) ενώ από τις νικήτριες καλύτερες υπήρξαν οι Φεντισίν (33π.) και Λιάκη (15(2)).

Διαιτητές: Συμιακάκης - Φλωράδης

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 28-23, 51-33, 62-44.

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής - Γιασεμή) Λοΐζου, Λιάκη 15(2), Ξενάκη, Σπανού, 4, Τσούχλη, Καζάκου, Μαρή 3, Φεντισίν 33, Γιαννιώδη, Τετώνη 7, Σταυρινούδη, Κόλλιαρου.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας - Ψώρρα) Φιλιμάκη, Νεαμονίτη, Μουτάφη 5(1), Χαλλιορή 3, Α. Βούλγαρη 5, Καμαράδου 11, Φόρου, Β. Βούλγαρη, Μυλωναδάκη 18(2), Συρρή 2, Μπερμπέρη, Καραμανή.