07/02 (ΑΝΔΡ) ΒΑΟΛ - ΙΩΝΕΣ 92-67

Σημαντική νίκη για την ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου καθώς απόψε (7/2) το απόγευμα επικράτησε των ΙΩΝΩΝ με 92-67 στο Βούρειο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο με τους Κυπελλούχους να κρατούν το προβάδισμα αλλά να μην μπορούν να αποσπαστούν καθώς υπήρχε αμυντική δυσλειτουργία (23-21). Από το 2ο δεκάλεπτο και μετά η αμυντική εικόνα βελτιώθηκε, η επιθετική παραγωγικότητα διατηρήθηκε στα ίδια υψηλά επίπεδα, με αποτέλεσμα ο Βούρειος να φτάσει εύκολα στη νίκη που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Με τη σημερινή νίκη η ομάδα του Παντελή Βούλικα ολοκλήρωσε αλώβητη ένα 15νθήμερο φωτιά με 4 αγώνες (μεταξύ των οποίων τα 2 ντέρμπι με τον ΟΜΗΡΟ) και πλέον υπάρχει ο χρόνος για ανασυγκρώτηση και ανασύνταξη των δυνάμεων. Στον σημερινό αγώνα ο Μανώλης Χατζηλάμπρου οδήγησε για άλλη μία φορά την επίθεση (25(2)) ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τον Μιχάλη Σουλίκα (18(2)) και Γιάννη Ζεστό (18π.). Με 14(1) τελείωσε τον αγώνα ο γερόλυκος Αντώνης Καλιμανάς ενώ από τους 3 πιτσιρικάδες (Αντώνης Χιωτέλλης, Κωνσταντίνος Ντούλης και Νίκος Πούλος) διακρίθηκε ο τελευταίος με 2π. και ένα εντυπωσιακό κόψιμο. Από τους ΙΩΝΕΣ ξεχώρισαν οι Μιχάλης Τσουκάλης (15π.) και Στέφανος Λαμπρινούδης (13(1)).

Για σήμερα ...δεν ξεχνιόμαστε, ραντεβού στο Monkey για το Blue Saturday Party του ΒΑΟΛ και αύριο Κυριακή 8/2 όλοι στο Βούρειο, στις 11:30π.μ. για την εκδήλωση της Κοπής της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας του Βούρειου Α.Ο. Λιβαδίων.

Διαιτητές: Γιάννης Λουκαράκης - Κώστας Αλεβίζος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 51-28, 75-48, 92-67.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Χιωτέλλης, Πούλος 2, Τσιριγώτης 5(1), Σουλίκας 18(1), Ντούλης, Σακελλάρης 2, Χατζηλάμπρου 25(2), Καλαμάρης, Νακόπουλος 6, Ζεστός 18, Καλιμανάς 14(1), Καδηγιαννόπουλος 2.

ΙΩΝΕΣ (Λαγός - Συριάνης) Τριτάκης 8, Μπλέτσος, Λαμπρινούδης 13(1), Τσουκάλης 15, Κέλογλου 6(2), Αλεξάκης 7, Πορτολάκης, Βολικάκης 4, Καρούσης, Μενδώνης 10(1), Δρόσος 4.