10/01 (NEAN) BAΟΛ-ΑΙΓΕΑΣ 37-41

Την ήττα με σκορ 37-41 γνώρισε η ομάδα νεανίδων του ΒΑΟΛ Χίου από την αντίστοιχη του ΑΙΓΕΑ, απόψε (10/1) το απόγευμα στο Βούρειο. Ένα κακό δεκάλεπτο, το δεύτερο (07-14) υπήρξε αρκετό για να στερήσει τη νίκη από τα κορίτσια του Μανώλη Χατζηλάμπρου, παρά το γεγονός ότι τα υπόλοιπα 3 τα κέρδισαν. Ο αγώνας ξεκίνησε ως ντέρπι με τον Βούρειο να ξεφεύγει με 12-06 στο Α΄ δεκάλεπτο αλλά τις φιλοξενούμενες να απαντούν με απανωτά τρίποντα και να ξαναφέρνουν το παιχνίδι στον πόντο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΒΑΟΛ έκανε "κοιλιά" στην απόδοση και πήγε στο αποδυτήρια με -6 (20-26). Στην επανάληψη τα κορίτσια του ΒΑΟΛ πάλεψαν έφεραν το παιχνίδι ξανά στην ισοπαλία αλλά η κούραση και κυρίως η μεγάλη αστοχία στην τελική προσπάθεια έφερε το τελικό αποτέλεσμα για μια ομάδα που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες και 7 κορασίδες στη σύνθεσή της. Πολλά συγχαρητήρια στα κορίτσια και των 2 ομάδων για τον δυνατό αγώνα τους. Από τον ΒΑΟΛ ξεχώρισαν οι 2 ...άρρωστες τις βραδιάς Λυδία Ντατσοπούλου (11π.) και Αγγελική Καμαράδου (11(2)) ενώ από τον ΑΙΓΕΑ τους 30 από τους 41 πόντους της ομάδας τους πέτυχαν οι Γιοβανάκη (16(2)) και Κιρκινέζη (14(2)).

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 20-26, 26-31, 37-41.

Διαιτητές: Γιάννης Λουκαράκης - Μιχάλης Γιακούμας.

ΒΑΟΛ Χίου (Χατζηλάμπρου) Δ. Συρρή 4, Κώττη 6, Μουτάφη, Χαλλιορή, Καραμανή, Μ. Καμαράδου 2, Φόρου, Ντατσοπούλου 11, Μυλωναδάκη 1, Μ. Συρρή, Γεωργιαφέντη, Α. Καμαράδου 11(2).

ΑΙΓΕΑΣ (Γιασεμής - Γιασεμή) Κιρκινέζη 14(2), Σερέπα 5, Τσίμηλα 2, Γιοβανάκη 16(2), Λιάκη, Λοΐζου, Μαρρή, Φέντισιν, Κρουσουλούδη, Τεττώνη, Κολλιάρου, Τριανταφυλλάκη 4.