28/02 (ΠΑΓΚ) ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΟ ΛΙΘΙ 14 - 63

Εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα των παγκορασίδων μας το μεσημέρι της Κυριακής στο Λιθί, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με σκορ 14 - 63. Ο Μανώλης Χατζηλάμπρου κατέβασε μια ομάδα αποτελούμενη κυρίως από 11χρονα και 12χρονα κορίτσια που ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις ενός επίσημου αγώνα. Ο ΒΑΟΛ από την αρχή πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 10 - 26. Στο 2ο ημίχρονο τα μικρά κορίτσια μας έπαιξαν ακόμα πιο προσεκτικά και άνοιξαν τη διαφορά μεχρι το τελικό 14 - 63. Πρώτη σκόρερ της ομάδας η Δανάη Συρρή με 20π. και ακολούθησαν οι Ειρήνη Βερβέρη με 8π. μαζί με τη δεκάχρονη Μαρία Καμαράδου (8π.). Από τη γηπεδούχο καλύτερη η Κορνιά (6π.). Αξίζει να σημειωθεί ότι ενώ η αποστολή του ΒΑΟΛ ήταν στο Λιθί με τον προπονητή και 4 συνοδούς, την ίδια ώρα στο Βούρειο ο Αντώνης Καλιμανάς, μαζί με 2 προπονητές και παρουσία άλλων 2 μελών του ΔΣ προπονούσε τα δύο τμήματα των αγοριών της Ακαδημίας μας, ενώ στην Αθήνα ο Παντελής Βούλικας ξεκινούσε για το γήπεδο του Εσπέρου για το φιλικό των γυναικών... Την ίδια ώρα δηλαδή είχαμε τον ΒΑΟΛ στο Λιθί, στα Λιβάδια και στην Αθήνα...

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Ν. Μασσά και Π. Μπαμπανιώτη.

Τα δεκάλεπτα: 3 - 16, 10 - 26, 12 - 49, 14 - 63.

ΛΙΘΙ (Στακιάς) Κοντούλη, Μπουλά, Μιχάι, Σίσκου, Κορνιά 6, Μαρουσιώδη 2, Καρανικολή 2, Φραγκούλη, Σαραντινίδη 2, Κούλουνακ 2.

ΒΑΟΛ (Χατζηλάμπρου) Κώττη 2, Μαργαρίτη 6, Τριανταφυλλάκη Ι. 6, Ντατσοπούλου 6, Καμαράδου 8, Ιωάννου 1, Κασαμπά, Τριανταφυλλάκη Μ. 3, Συρρή 20, Γεωργιαφέντη 3, Βερβέρη 8.