22/11 (ΚΥΠ(Α)) ΦΟΒ-ΒΑΟΛ 73-75π.

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τα κεκτημένα όσον αφορά στο Κύπελλο Χίου, διατήρησε η Ανδρική ομάδα του ΒΑΟΛ Χίου η οποία πήρε την πρόκριση για το final-4 του θεσμού επικρατώντας του ΦΟΒ με 73-75 στην παράταση (κανονικός αγώνας 60-60). Ο αγώνας ήταν χορταστικός και σίγουρα αποζημίωσε τους θεατές που κατέκλυσαν απ' άκρη σ' άκρη το Βούρειο. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ένα επιθετικό μπαράζ βρέθηκε να προηγείται με 0-16 στο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια κάποιες επιπολαιότητες σε συνδυασμό με αδικαιολόγητη νευρικότητα έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Βροντάδου να ροκανίσει τη διαφορά και να κλείσει τη διαφορά με 11-24 στο Α΄ δεκάλεπτο και 28-33 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο αγώνας έγινε ντέρμπι και απέκτησε άγρια ομορφιά καθώς ενώ ο Βούρειος διατηρούσε συνεχώς την πρωτοπορεία στο σκορ δεν μπορούσε να ξεφύγει με αποτέλεσμα ο ΦΟΒ να ακολουθεί πάντα σε απόσταση αναπνοής και να ισοφαρίζει2 φορές στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού με τη δεύτερη να στέλνει τον αγώνα στην παράταση (60-60). Εκεί και ενώ η ομάδα του Βροντάδου βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο στο σκορ μίλησε η καρδιά του πρωταθλητή που ακούει στο όνομα Μανώλης Χατζηλάμπρου. Με σοβαρό τραυματισμό στο πόδι, χωρίς προπόνηση όλη την εβδομάδα και με ένεση από το ημίχρονο τους ματς, ο αρχηγός του Βούρειου πήρε την ομάδα στις πλάτες του και παρά την αποβολή με 5 φάουλ του κορυφαίου σκόρερ του αγώνα Γιάννη Ζεστού (24(2)) και του μαχητή Γιώργου Καδηγιαννόπουλου οδήγησε τον ΒΑΟΛ στη νίκη πρόκριση με τη βοήθεια και των Κώστα Νακόπουλου (8π.) και Μιχάλη Σουλίκα (7(1)) αλλά και όλων των υπολοίπων παιδιών που προσπάθησαν για το καλύτερο. Από το ΦΟΒ που στάθηκε σαν άξιοςαντίπαλος στο γήπεδο ξεχώρισαν οι Αγγελίδης (24(1)), Ψιακής (13(4)) και Κώσταλος (12π.) ενώ καθοριστικούς πόντους πέτυχε και ο Χρήστος Γραικός (10π.). Μετά την πρόκριση στο final-4 o BAΟΛ στρέφει την προσοχή του στη συνέχεια του πρωταθλήματος με τον Βούρειο να υποδέχεται τον ΝΗΡΕΑ Καρδαμύλων την Πέμπτη 27/11 στις 18:30.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 28-33, 46-49, 60-60, 73-75.

Διαιτητές: Ι. Λουκαράκης - Μ. Γιακούμας.

ΦΟ Βροντάδου (Αμέντας) Κωστάκης, Μιμίδης, Εσκίδης, Γραικός 10, Κώσταλος 12, Αγγελίδης 24(1), Ψιακής 13(4), Ζουμής, Φαφαλιός 3, Τροβάς 8(1), Αργυρούδης 3(1), Κουντουριάδης.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας) Παναγιωτόπουλος, Ντούλης, Τσιριγώτης 3, Σουλίκας 7(1), Καδηγιαννόπουλος 4, Σακελλάρης, Χατζηλάμπρου 23(4), Καλαμάρης, Νακόπουλος 8, Ζεστός 24(2), Καλιμανάς 4, Μιχαλιός 2.