Header

banner_top

26/02 ΣΤHN KOΡΥΦΗ ΜΕ ...126

Αήττητος τελείωσε την κανονική περίοδο της Α΄ κατηγορίας ανδρών ο ΒΑΟΛ που έφτασε στο 12 - 0 με τη νίκη του με σκορ 126 - 51 επί του ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ το βράδυ της Παρασκευής στο Βούρειο. Ο αγώνας όπως δείχνει και το σκορ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, μιας και οι φοιτητές δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της ομάδας του Παντελή Βούλικα. Χωρίς κανένα άγχος ή σκοπιμότητα οι 2 ομάδες έπαιξαν ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ πράγμα που βοήθησε το σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης το σκόρ ημιχρόνου. Πετυχαίνοντας 37 πόντους σε κάθε ένα από τα 2 πρώτα δεκάλεπτα ο ΒΑΟΛ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με το ευρή... 24 - 74. Από την ομάδα του Βασίλη Τσαρδάκα διακρίθηκαν οι Μυλιόρδος 14 (3), Μεϊντάνης 10 και Κώττης 8 (2). Από την ομάδα μας εκτός από το γνωστό ..."πυροβολικό" (Μανώλης Χατζηλάμπρου 53 π. με 7 τρ.) μεγάλο παιχνίδι και από το ..."πεζικό" μας (Τάσος Γολικίδης 31π. με 2τρ.). Από εκεί και πέρα με την "αεροπορία" (Αντώνη Καλιμανά) να μη θέλει να σκοράρει και τα "τεθωρακισμένα" (Γιώργος Πατελίδας) στα ...πιτς, τα ...όπλα πήραν το "ναυτικό" (Γιάννης Μπόης 17π.) και ο συνήθως comando ειδικών αποστολών Χρήστος Φωτεινός 13π. (1τρ.). Θετικός και ο "νεοσύλεκτος" Μιχάλης Σουλίκας με 9π. Η κανονική περίοδος τελείωσε λοιπόν και από Δευτέρα τα κεφάλια μέσα για τα play-offs. Άντε καλό υπόλοιπο...

Άνετοι σε ένα εύκολο παιχνίδι οι διαιτητές Γιάννης Λουκαράκης και Μιχάλης Γιακούμας.

Τα δεκάλεπτα: 15 - 37, 24 - 74, 39 - 96, 51 - 126.

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ (Τσαρδάκας) Ιωαννίδης, Κόκλας 8 (1), Αγγελής, Γιακουμπιδάκης 8 (2), Μεϊντάνης 10, Μυλιόρδος 14 (3), Κώττης 9, Λυμπερόπουλος, Χριστοδουλίδης.

ΒΑΟΛ (Βούλικας) Φωτεινός 13 (1), Πολίτης, Γολικίδης 31 (2), Πατελίδας, Χατζηλάμπρου 53 (7), Μπόης 17, Αυγερινός, Καλιμανάς 3.